ورزش

بادی کلاسیک و تفاوت آن با سایر رشته های بدنسازی

Rate this post

بدنسازی یعنی ساختن بدن! پس یعنی بادی بیلدینگ، فیزیک و بادی کلاسیک که نامشان از «بادی» یعنی بدن تشکیل شده هم مثل بدنسازی هستند؟ دنیای بزرگ بدنسازی برای کسانی‌که به بدن‌های عضلانی و متناسب علاقه‌مندند و تمایلی به درشت و حجم زیاد بدن ندارند، رشته‌های دیگر بدنسازی مثل بادی کلاسیک را ارائه می‌کند.

با خواندن این مطب در مجله سلامتی سبزینه راه نگرش تان به آموزه هایتان در این حوزه عمیق تر خواهد شد.

در این مطلب سبزینه راه به معرفی بادی کلاسیک و تفاوت آن با سایر رشته‌ها می‌پردازیم. این رشته ورزشی تأکیدی بر ساخت اندامی حجیم و درشت ندارد. ورزشکاران این رشته می‌توانند به‌صورت حرفه‌ای تمرین کنند. همچنین در مسابقات مربوط به آن هم شرکت داشته باشند.

به یاد داشته باشید نکات مهمی که در تمام رشته‌های بدنسازی مشترک است، تمرین‌های منظم، رژیم‌های دقیق و البته تعهد و عشق به ورزش است.

بادی کلاسیک چیست؟

می‌توان گفت رشته (Classic Physique) یا همان بادی کلاسیک یک رشته جدید در بدنسازی است. بادی کلاسیک در سال ۲۰۱۶ توسط کمپانی المپیا نیز معرفی شد و “دنی هستر” ۴۱ ساله اولین قهرمان این رشته شد.

در این رشته بدنسازان تمرینات حجم و عضله‌سازی انجام می‌دهند، اما هدف اصلی در بادی کلاسیک بر خلاف رشته پرورش اندام، درشت و حجیم‌سازی عضلات نیست؛ بلکه نکته مهم در این رشته زیبایی اندام و جذابیت بصری آن است. بنابراین بیشترین تمرکز بر روی زیباسازی بدن و زنده کردنِ بدنسازی کلاسیک وجود دارد.

همچنین بخوانید:  با تمرینات اسپلیت، تک تک عضلاتتان را درگیر کنید

بادی کلاسیک در بدنسازی مناسب چه افرادی است؟

این رشته برای آقایانی مناسب است که قصد دارند به‌صورت حرفه‌ای و عضلانی بدنسازی را انجام دهند، اما نمی‌خواهند مثل بدنسازان رشته پرورش اندام، بدنی درشت و حجیم داشته باشند.

رشته بادی کلاسیک بر روی تناسب عضلات و تقارن آنها تأکید دارد و به تفکیک عضلاتی که موجب زیبایی بدن می‌شوند هم می‌پردازد. به‌طور خلاصه در رشته بادی کلاسیک تمرکز بر تناسب و زیبایی بدن در کنار قدرت عضلانی است.

تفاوت رشته های فیزیک بادی کلاسیک و بادی بیلدینگ

در ادامه تفاوت رشته‌های فیزیک و بادی کلاسیک و بادی بیلدینگ را توضیح خواهیم داد.

بادی بیلدینگ و تفاوت آن با بادی کلاسیک

بادی بیلدینگ یا پرورش اندام یکی از مهم‌ترین رشته‌های بدنسازی (و شاید مهم‌ترین آنها) است که با تمرینات بدنسازی سنگین و رژیم‌های غذایی سختگیرانه، ورزشکار را تبدیل به یک بدنساز عضلانی خیلی درشت می‌کند. بدنسازان حرفه‌ای پرورش اندام به دلیل داشتن بدن‌های خیلی حجیم و بزرگ (که از دید برخی شاید نازیبا باشد) و گاهی استفاده از داروهای هورمونی مانند استروئیدها مورد نقد و سرزنش قرار می‌گیرند.

در مسابقاتی که برای رشته بادی بیلدینگ برگزار می شود؛ شرکت کنندگان براساس وزن دسته‌بندی می‌شوند؛ بنابراین افرادی با قد کوتاه‌تر شانس بیشتری برای موفقیت دارند. چون امکان نمایش عضلات در فرد کوتاه قد بیشتر است. در حالی‌که در رشته بادی کلاسیک، شرکت‌کنندگان براساس دو فاکتورِ قد و وزن دسته‌بندی می‌شوند.

معیار داوری در رشته بادی بیلدینگ، عضلات بسیار حجیم و گرد، بالانس خوب بدن و کات عضلانی خوب است، درحالی‌که در رشته بادی کلاسیک، داوری بر حسبِ عضلات کشیده، کات عمقی، تناسب و زیبایی اندام  و وکیوم شکم ورزشکاران با عضلات حجیم است. در نتیجه در رشته بادی بیلدینگ معمولا تیپ بدنی آندومورف‌ها موفق‌تر هستند و در رشته بادی کلاسیک تیپ‌های بدنی اکتومورف و مزومورف شانس بیشتری برای موفقیت دارند.

بادی کلاسیک

فیزیک چیست و تفاوت آن با بادی کلاسیک

فیزیک چیست؟ رشته فیزیک یک دسته کاملا جدید در مسابقات بدنسازی است و در سال ۲۰۱۳ معرفی شد. در رشته فیزیک داوران به ویژگی‌هایی مانند ورزیدگی عضلات و زیبایی اندام ورزشکاران توجه زیادی دارند. به عبارت دیگر در این رشته بیشترین تمرکز بر روی بدنی با ساختار جذاب و نسبت چشمگیر عرض شانه به کمر است. به این ترتیب که هرچه ورزشکار عرض شانه‌اش بیشتر و عرض کمرش کمتر باشد، امیتاز بیشتری دریافت می کند.

همچنین بخوانید:  بالانس ژیمناستیک و آموزش ایستادن روی دست

پرورش عضلات بازوها، سرشانه، سینه، پشت و ساق در رشته فیزیک اهمیت دارد. بدنسازان فیزیک در مسابقات از شلوارکی که تا سر زانوی آنهاست؛ استفاده می کنند، بنابراین  اهمیت زیادی به پرورش عضلات چهار سر ران داده نمی‌شود؛ چون این قسمت زیر لباس قرار می‌گیرد و پنهان است.

در رشته فیزیک نمایش T و V بدن از اهمیت بالایی برخوردار است و تقارن در عضلات شکمی و مورب شکمی نمایان است. در مسابقات مربوط به رشته فیزیک، ورزشکاران براساس قد دسته‌بندی می‌شوند، درحالی که همان‌طورکه گفته شد دسته‌بندی در بادی کلاسیک براساس قد و وزن است.

چند نکته درباره رژیم غذایی بادی کلاسیک

٪۸۵ بدنسازی بستگی به تغذیه شما دارد. به این‌صورت که مواد غذاییِ مصرفی شما، مهم‌ترین نقش را در رسیدن به هدفتان خواهد داشت. رژیم غذایی شما از انواع تمریناتی که انجام می‌دهید و حتی مکمل‌هایی که استفاده می‌کنید؛ بسیار مهم‌تر است.

شما ممکن است سه بار در هفته وزنه بزنید. اگر حرفه ایی هستید شاید مثلا شش بار درهفته این تمرین را انجام دهیدو یا ممکن است هفته‌ای ۲ تا ۳ بار تمرینات کاردیو انجام دهید. اما، به این نکته باید توجه داشت که چند بار در هفته غذا می خورید؟ بیشتر افرادی که بدنسازی کار می‌کنند وعده‌های غذایی‌شان را به بیش از سه وعده در روز افزایش می دهند.

بسیاری از بدنسازان ۶ وعده در روز غذا می‌خورند. این یعنی در هر هفته ۴۲ فرصت مختلف برای تناسب اندام و سلامتی وجود دارد.  علاوه بر این، از آنجا که امروزه غالب وعده‌های غذایی ما به لحاظ کالری، متراکم است؛ یک میان وعده ساده می‌تواند یک تمرین را “خنثی و بی‌اثر” کند!

همچنین بخوانید:  ورزش های قدرتی و هوازی، برای لاغری یا عضله سازی؟!

برای مثال یک انسان ۹۰ کیلویی با دویدن یک کیلومتر حدود ۱۵۰ کالری می‌سوزاند. این اتفاق خوبی است، اما فرض کنید این فرد نود کیلویی بعد از دویدن تصمیم می‌گیرد یک اسموتی تازه بخورد. این توقف و خوردن اسموتی می‌تواند تمام تاثیرات مثبت دویدن را او بگیرد و تمرین او را بی اثر کند. بنابراین آنچه مصرف می‌کنید تاثیر مستقیم بر نتیجه و هدفتان دارد.

در رشته بادی کلاسیک کیفیت و حجم غذا اهمیت بسیار زیادی دارد. ورزشکار باید با رعایت دستورات غذایی، در بیشتر ایام سال، آمادگی بدنی ۶۰ در صدی خود را حفظ کند. ورزشکاران این رشته از استروییدها و هورمون‌های رشد کمتری استفاده می‌کنند. بنابراین در مسائل مربوط به تغذیه، حساسیت و سختگیری بیشتری وجود دارد. بادی کلاسیک برای حفظ تناسب اندام و وکیوم شکم خود باید به رژیم غذایی‌شان پایبند باشند.

 

 

منبع : fitamin.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا