طب سنتی

بذر هیبریدی، تحول عظیم در صنعت کشاورزی

Rate this post

بذر هیبریدی چیست ؟

بذر ها به سه روش اصلی در کشاورزی اصلاح میشوند. 

با خواندن این مطب در مجله تغذیه سبزینه راه نگرش تان به آموزه هایتان در این حوزه عمیق تر خواهد شد.

 1. گرده افشانی آزاد و در محیط طبیعی : این روش به این صورت است که بذر جدید بطور تصادفی و کاملا طبیعی با کمک حشرات ، پرندگان و باد بوجود می آید.
 2. هیبریداسیون ( دو رگ گیری ) : که در گلخانه ها و مزارع از بین دو یا چند گیاه بذر تولید میشود. که در ادامه بطور کامل توضیح داده شده است.
 3. اصلاح ژنتیکی یا تراریخته (GMO) : در این نوع بذر ها ، DNA گیاه بطور کامل تغییر میکند و از ترکیب DNA حیوانات و گیاهان بذر جدید تولید میشود که دارای عوارض زیادی برای انسان ها و محیط زیست هستند.

ویژگی های بذر های هیبریدی

در کشاورزی ، بذر هیبریدی بذری است که از طریق هیبریداسیون ( دو رگ گیری ) تولید میشود. تولید بذر های هیبریدی در کشاورزی روز به روز در حال افزایش است و یکی از دلایل اصلی افزایش چشمگیر تولید محصولات کشاورزی در 50 سال اخیر تولید همین بذر های هیبریدی است.
بذر هیبریدی از پیوند دو گیاه والد که کاملا باهم تفاوت دارند تشکیل میشود. بذر های هیبریدی نسبت به بذر های دیگر برتری کامل دارند زیرا ترکیبی از صفات برگزیده و مفید گیاه والد هستند. در واقع بذر های هیبریدی برای بهره مندی از بهترین صفات و ویژگی ها از پیوند دو یا چند گیاه تشکیل میشوند.

همچنین بخوانید:  سرفه خشک؛ دلایل و راه های درمان در طب سنتی

بذر هیبریدی، تحول عظیم در صنعت کشاورزی

مزایای استفاده از بذر های هیبریدی یا ترکیبی :

 • رشد آسان و سریعتر
 • تولید میوه های درشت تر و مرغوب تر
 • بازده بالاتر
 • مقاومت بیشتر در برابر بیماری و آفت
 • برداشت آسان تر
 • صرفه جویی در مصرف آب
 • سازگار با آب و هوای منطقه

معایب و مضرات بذر هیبرید :

 • بذر های هیبریدی گران تر هستند
 • تغییر رنگ ، بو و مزه در طول پیوند دو والد
 • بذری که از محصول بذر هیبریدی تهیه میشود ( بذر F2 ) دارای خواص ژنتیکی متفاوتی خواهد بود و دارای کیفیت کمتری نسبت به بذر هیبریدی اولیه است است. به همین دلیل برای تهیه بذر هیبریدی اولیه (F1 ) باید به منبع اولیه ای که بذر هیبریدی از آن تهیه شده بازگشت و مجدد بذر هیبریدی را تولید کرد.

تفاوت بذر هیبرید و تراریخته ؟

بذر های هیبریدی با بذر های تراریخته کاملا متفاوت هستند. در بذر های تراریخته (GMO)  ژنتیک و DNA گیاه در آزمایشگاه کاملا تغییر میکند که دارای عوارض بیشماری برای انسان و محیط زیست میباشد و بر خلاف کشاورزی ارگانیک است. اما بذر های هیبریدی تمامی خواص مفید و ارزشمند بین دو گیاه را جمع آوری میکند و از نظر ژنتیکی تغییری بر روی آن ها انجام نمیشود.
بطور کلی بذر های هیبریدی تحولی بزرگ در صنعت کشاورزی و باغداری بوده و با کشاورزی ارگانیک نیز هم جهت هستند.

 

منبع : marhamteb.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا