سبک زندگی

سبک دکوراسیون مینیمالیستی (Minimalist) چیست؟ با انواع طراحی داخلی مینیمال آشنا شوید

Rate this post

دکوراسیون مینیمالیستی (Minimalist)؛ سبکی است که هدف آن ساده سازی هر چه بیشتر و رهایی از همه عناصر اضافی و تزئین و طراحی فضای داخلی با موارد ضروری می‎باشد و قطعا بسیاری از ما سادگی و این ایده را دوست داریم! سبک طراحی داخلی مینیمال (minimalدر دهه 1920 میلادی، از بخش هنری به طراحی داخلی و دکوراسیون منتقل شد، اما امروزه هنوز به عنوان یکی از خلاقانه ترین سبک‌ها، در بخش دکوراسیون شناخته می‌شود. آیا شما با طراحی داخلی مینیمالیسم آشنایی دارید؟ آیا با وجود علاقه به این سبک، نمی‌دانید چگونه فضای خانه و یا محیط کار خود را به روش مینیمالیستی طراحی کنید؟

امروز در این مقاله از سبزینه راه نکات خیلی مفید و عملی و کاربردی را برای شما در نظر گرفته ایم.

ما در این قسمت از مجله سبک زندگی سبزینه راه (Vaghtemod.ir)، کلیه مطالب لازم درباره سبک دکوراسیون مینیمالیستی و هر آنچه که در این رابطه باید بدانید را برای شما بازگو میکنیم.

تعریف کلی سبک دکوراسیون مینیمال (Minimalist)، طراحی داخلی مینیمال چیست؟

دکوراسیون مینیمالیست (Minimalist)؛ بین دهه 60 و 70 ظهور کرد و در تضاد با سبک رنگارنگ پاپ آرت ارائه شد. سبک مینیمالیستی؛ برای افرادی که نمی‌خواهند در دکوراسیون زیاده روی کنند، ایده آل است. این سبک طراحی داخلی، مبتنی بر معرفی حداقل عناصر ممکن برای تزئین اتاق می‌‎باشد و برای افرادی که آرامش و سادگی را دوست دارند، مناسب است.

دکوراسیون مینیمالیستی، برای افرادی که دنبال آرامش و سادگی هستند مناسب است.

 

همچنین بخوانید:  گل عنکبوتی، گیاه ماری؛ بهترین گیاهان آپارتمانی

نکات اساسی سبک دکوراسیون مینیمال (minimal)

در سبک دکوراسیون مینیمال (minimal)؛ سه رکن اساسی وجود دارد که همه چیز بر آنها بنا خواهد شد:

  • از یک طرف، دکوراسیون مینیمالیستی هر چیز مربوط به عناصر هنری را به حداقل می‌رساند. با این کار به نمونه هایی از تابلوها و عناصری که روی دیوار آویزان هستند، می‌توان اشاره کرد.
  • عناصر تزیینی که بر روی یک مبلمان قرار دارند باید به حداقل ممکن، کاهش یابند زیرا آن احساس وسعت که در مورد سبک مینیمال بسیار ضروریست، حاصل نمی‌شود.
  • محیطی که به سبکی مینیمالیست، ساخته می‌شود باید مفید، قابل استفاده، ساده و توجه به جزئیات و هندسه ضروری است. به عبارتی دیگر، اتاقی که می‌خواهید تزئین کنید باید مناسب برای زندگی در آن و نه صرفا برای نصب مبلمان و دیگر موارد تزئینی و اضافی باشد.
طراحی و دکوراسیون مینیمال باید ساده، مفید و قابل استفاده باشد.

بیشتر بدانید: نکات طلایی ست کردن دکوراسیون منزل با رنگ بنفش.

خصوصیات طراحی داخلی به سبک مینیمال (minimal)

در این بخش، خصوصیات و ویژگیهای مهم سبک دکوراسیون مینیمال (minimal) را نام برده و درباره هر یک مختصرا مطالب مهمی می‌گوییم.

ویژگی های فضای مینیمالیستی

نکته اساسی در سبک طراحی داخلی مینیمالیستی؛ حفظ فضا، به جای پرکردن آن است که در دکوراسیون سنتی انجام می‌گیرد. جزئیات مجزا، این سبک را مشخص می‌کند. دامنه و همچنین خطوط مستقیم از ویژگی‌های مهم  این سبک می‎باشد.

در طراحی مینیمال حفظ فضا مهم است.

فضای خالی؛ عنصر بسیار مهمی در دکوراسیون مینیمال، محسوب می‌شود زیرا فضا با اشیا در تعامل است و ظاهر آنها را مشخص می‌کند. تعادل بصری نیز در طراحی مینیمالی به همان اندازه مهم است و تنها با داشتن یک نقطه کانونی به دست می‌آید.

بیشتر بدانید: سبک آرت دکو یا هنر تزئینی (Art Deco) چیست!؟ ویژگی ها، نقش ها، طرح ها.

جزئیات مبلمان سبک دکوراسیون مینیمالیستی

در دکوراسیون استایل مینیمال؛ مبلمان، بر اساس مفید بودن و کاربرد انتخاب می‌شود و همچنین خطوط صاف در آنها غالب است. با توجه به مبلمان در دکوراسیون مینیمالیستی باید به ارائه آن با طراحی خطوط مستقیم و با پلان‌های اصولی و بدون تزئینات اضافی، همینطور با خصوصیات کمال گرایانه و بر‌اساس سادگی انجام شود.

در دکوراسیون مبلمان مینیمالیستی، کاربردی بودن مبل و حفظ خطوط صاف مهم است.

به علاوه، توصیه می‎کنیم که از مبلمان فولادی یا چوبی، در فضاهای داخلی استفاده شود. از طرفی باید روی پارچه هایی که برای روکش مبل یا کوسن، ست صندلی یا پرده استفاده می‌شود نیز تاکید کنیم. در این مورد، پارچه‌ها باید رنگ‌هایی همسان با بقیه ست موجود در فضا داشته باشند تا به طور کلی احساس آرامش در فضا تقویت شود. بنابراین باید از پارچه های چاپی برای روکش مبلمان، اجتناب کنید.

همچنین بخوانید:  راههای کاهش بیماری قلبی تا ۹۲ درصد

آموزش بیشتر: ۵۰ مورد از اصطلاحات مد، فشن و استایل در دنیای امروز که نمیدانید؟!

فرم‌ یا شکل در دکوراسیون مینیمالیستی

پس از انتخاب مبلمان مورد نیاز خود در یک اتاق نشیمن و یا هر فضایی به سبک مینیمالیست، شکل و فرم هر قطعه را در نظر بگیرید. همچنین، اشکال اصلی (مربع و مستطیل) و سپس رایج‌ترین خطوط مورد استفاده در طراحی فضای داخلی (افقی، عمودی، مورب، زیگزاگ و منحنی) را در محیط مورد نظر خود پیاده سازی نمایید.

مطالعه بیشتر: اکسسوری منزل چیست؟ با شیکترین انواع دکوراسیون منزل آشنا شوید.

رنگ‌ها در طراحی داخلی مینیمال

هدف دکوراسیون مینیمالیستی؛ ایجاد فضاهایی متعادل، ساده و تمیز است. بنابراین، انتخاب رنگ‎ها باید این هدف را برآورده کند. به طور سنتی، این فضاها، بر اساس یک پالت تک رنگ از تناژ و رنگ های خنثی مانند سفید، خاکستری و بژ تشکیل می‌شود. رنگ سقف، کف، دیوار و مبلمان در محیط‌هایی به سبک مینیمال، معمولا تک رنگ است.

در طراحی سبک مینیمال بیشتر رنگ های خنثی کاربرد دارند.

هنگامی که در حال ساختن فضایی با رنگ‌های عمدتاً خنثی هستید، تنوع رنگی کافی نیز  به آن اضافه کنید تا اتاق یکدست و در نتیجه خسته‌کننده به نظر نرسد. برای این‌کار، پیاده سازی قانون 60/30/10 در فضاهای داخلی کاربرد دارد. به این ترتیب که یک رنگ را به عنوان پایه غالب اتاق انتخاب نمایید، دیگری را به عنوان رنگ ثانویه مکمل و رنگ سوم را برای جزئیات در نظر بگیرید.

بیشتر بدانید: روانشناسی رنگ ها؛ تاثیرات مثبت و منفی رنگها در زندگی شما چیست!.

کف و سطوح در فضای داخلی مینیمالیستی

بتن صیقلی و چوب؛ از محبوب‌ترین گزینه های کفپوش و سطوح محیط برای طراحی مینیمال هستند. معمار و طراح معروف دکوراسیون مینیمالیستی به نام میس ون در روه، مصالح ساختمانی مانند فولاد و شیشه های صنعتی را به دلیل ماهیت خالص و ساده آنها، همواره ترجیح می‌داد. همچنین برای افزودن مقداری گرما به فضای منزل خود، می‌توانید از فرشی با رنگ‌های خنثی مانند فرش ایرانی استفاده کنید.

بتن صیقلی و چوبی از محبوب ترین گزینه ها برای کفپوش و سطوح محیط برای طراحی مینیمال است.

بیشتر بدانید: رنگ گرم چیست؟ تمام کاربردها و ویژگی ها(همراه با عکس).

همچنین بخوانید:  تفاوت وگان و وجترین چیست؟

بافت‌ها، سلاح مخفی برای دکوراسیون مینیمال

از آنجایی که فضاهایی به سبک مینیمال بسیار تمیز هستند، شاید کمی خسته کننده به نظر برسند، زیرا تمایل به سرد بودن دارند، به خصوص اگر پالت رنگ انتخابی بر اساس تناژهای خنثی (که در دکوراسیون مینیمال طبیعی است) باشد. برای جلوگیری از این امر، می‌توانید با بافت‌های مختلف بازی کنید. بافت‌ها نقش مهمی در ایجاد محیطی گرم و طبیعی دارند. اقلامی با بافت چوبی، سنگی، سرامیکی، حصیری و منسوجات گرم مانند پشم و کتان، گرما و راحتی را به منزل شما می‌بخشند.

بیشتر بدانید: رنگ سرد چیست؟ تمام ویژگی ها و کابردها (شرح با عکس).

دکوراسیون مینیمالیستی در اتاق خواب

در اتاق خواب به سبک مینیمال، طراحی و دکوراسیون به یک تخت خواب کوچک محدود می‌شود. فانوس‌های کاغذی تنها تزئینات واقعی هستند که در اتاق مینیمالی به کار می‌آیند و هدفی کاملاً مشخص و کاربردی دارند. در یک اتاق مینیمال، حتی عناصر تزئینی نیز هدفی دارند.

دکور اتاق خواب مینیمالیستی به یک تخت خواب کوچک و تزئینات ساده محدود می‌شود.

اشکال مربعی و مستطیلی شکل بر اتاق مینیمالیستی غالب هستند. برای مثال، چارچوب تخت خواب موجود در اتاق از دو دال مربعی و موازی با یکدیگر تشکیل می‍‌شوند و همینطور پایه تخت و دیوارها مستطیل شکل است.

 

منبع : vaghtemod.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا