ورزش

طریقه و نحوه مصرف کراتین با فیلم آموزشی + نکات تجربی

Rate this post

برای اکثر ورزشکاران حرفه ای و مبدتی رشته های ورزشی همچون بدنسازی ، مکمل کراتین یک عنوان نام آشناست. این مکمل ورزشی معجزه افزایش حجم و فرم دهی اصولی به عضلات تمامی ورزشکاران می باشد که در صورت اطلاع از نحوه مصرف کراتین میتوانید در حین تمرین به حجم دلخواه خود برسید.

در ادامه این مقاله آموزشی از تیم سبزینه راه  به بررسی روش اصولی و طرز استفاده از کراتین خواهیم پرداخت و بهترین برند های موجود در بازار را نیز برای خرید مکمل بدنسازی به شما معرفی خواهیم کرد . با ما همراه باشید.

امروز در این مقاله از سبزینه راه نکات خیلی مفید و عملی و کاربردی را برای شما در نظر گرفته ایم.

مکمل کراتین چیست ؟

بدن انسان به طور طبیعی کراتین را در سلول های عضلانی می سازد. اما مقدار آن به قدری نیست که بتواند به فرم دهی عضلات کمک کند. ورزشکاران به منظور تأمین کراتین کافی، از انواع مکمل های آن استفاده می کنند.

مصرف مکمل کراتین کمک می کند تا ماهیچه ها توان لازم برای بلندکردن وزنه های سنگین را داشته باشند. همچنین موجب رشد عضلات و ترمیم آن ها می شود.به طور معمول کراتین از سه آمینواسید تشکیل شده است. وجود این دسته از آمینواسیدها به کراتین ماهیت اثربخشی داده است.

  • ال آرژنین
  • گلیسین
  • ال متیونین

نکته

با توجه به تحقیقات دانشمندان حدود ۱۰۰ گرم کراتین در بدن هر فرد نرمال وجود دارد که ۹۵% آن در سلول های ماهیچه ای ذخیره و به کراتین فوسفات تبدیل می شود،  و ۵% باقی مانده آن درون مغز و اعصاب جای دارد که از بیماری های همچون آلزایمار جلوگیری می کند.

همچنین بخوانید:  آیا راهی برای رفع سلولیت در بدن زنان وجود دارد؟

پیشنهاد می شود برای آشنایی بهتر با نکات مصرف این مکمل ورزشی مقاله آموزشی عوارض کراتین را حتما مطالعه کرده تا با ضرر های مصرف بیش از اندازه این پودر به خوبی آشنا شوید.

 

بهترین زمان مصرف کراتین چه وقتی است ؟

اگر میخواهید به صورت اصولی ، ماهیچه های خود را هنگام تمرین به خوبی درگیر کنید که حجم آنها به شدت افزایش یابد بهتر است که طریقه استفاده از پودر کراتین بدنسازی را به این روشی که در ادامه ذکر کرده ایم انجام دهید. البته بیاد داشته باشید که برای کسانی که تازه کار هستند فاز برگیری یکی از مهم ترین اقدام ها می باشد

۱- فاز اول ؛ مصرف کراتین قبل از تمرین

اگر میخواهد خیل سریع به افزایش قدرت بدنی هنگام تمرین برسید ، یکی از بهترین زمان های مصرف مکمل کراتین ، حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بوده که چه با رعایت دوره بارگیری و چه بدون استفاده از د.وره بارگیری بهترین زمان برای استفاده از این مکمل برای ورزشکار است.

۲ فاز دوم ؛ مصرف Creatine بعد از تمرین

پس از انجام ورزش بدنسازی، فشار زیادی به عضلات وارد می شود. در این زمان لازم است بدن به شکل صحیح ریکاوری شود تا عضلات فرصت کافی برای ترمیم داشته باشند. مصرف کراتین پس از تمرینات بدنسازی علاوه بر تقویت ماهیچه ها به کاهش دردهای عضلانی نیز کمک می کند.

پس به این صورت میتوانید این مکمل را حدودا ۲۰ الی ۳۰ دقیقه پس از تمرین نیز برای بهبود روند ریکاوری و کمک به آنابولیک عضلات مصرف کنید.

روش بارگیری کراتین چگونه است ؟

در فاز اول که بدن تجربه ای از دریافت کراتین ندارد، مصرف این مکمل تأثیر بیشتری خواهد داشت. بدین منظور لازم است در یک دوره ۵ الی ۷ روزه، روزانه نزدیک به ۲۰ گرم کراتین مصرف کنید.  با این کار کراتین در بافت عضلات ذخیره شده و به اشباع می رسد. در افرادی که از مشکلات شدید گوارشی رنج می برند، قرارگیری در فاز بارگیری کراتین توصیه نمی شود.

فاز بارگیری Creatine

اگر بخواهید خیلی اصولی بارگیری این مکمل را پیش ببرید باید بر ارزای هر کیلوگرم وزن بدنتان روزانه ۰.۳ ( سه دهم ) گرم کراتین را در وعده های ذکر شده مصرف کنید. اما نظر کارشناسان بانی دارو به طور کلی برای اکثر افراد ۲۰ گرم در هر وعده می باشد.

همچنین بخوانید:  چسب تیپ چیست؟ + نحوه استفاده از چسب تیپ

فواید بارگیری عبارتند از ؛

  1. کمک به کاهش فشار سیتم گوارشی .
  2. افزایش تحریک پذیری عضله در مرور زمان.
  3. بهبود روند ماندگاری کراتین در بدن بدنساز و ورزشکار.
  4. متعادل سازی سطح کراتین موجود در خون و کبد.

نکات تجربی دوره بارگیری

  1. بهتر است در دوره بارگیری مقدار آب بیشتری مصرف کنید.
  2. از مواد قندی برای بهبود جذب کمک بگیرید.
  3. افزایش دادن تجریجی مقدار مصرف ۲۰ گرمی.
۲۰gr شنبه
۲۰gr یک شنبه
۲۰gr دو شنبه
۲۰gr سه شنبه
۲۰gr چهار شنبه
۲۰gr پنج شنبه
۱۰-۱۵ گرم جمعه
پروتکل و جدول طریقه مصرف با بارگیری

فاز نگهداری مکمل کراتین چطور است؟

پس از اتمام مرحله بارگیری کراتین، وارد فاز دوم و نگهداری از آن می شوید. در این مرحله از کار می بایست دوز مصرفی خود را به گونه ای تنظیم کنید که میزان کراتین موجود در عضلات کاهش نیابد. بدین منظور لازم است مصرف کراتین را در کنار رژیم غذایی سالم ادامه دهید.

۱ – در صورتی که حجم گوشت قرمز موجود در سبد غذایی شما زیاد است، می توانید از ۲ الی ۳ گرم کراتین به شکل روزانه استفاده کنید.

۲ – استفاده مازاد از این هیچ فایده ای نداشته و باعث دفع کراتین از طریق ادرار و یا رسوب آن در کلیه می شود. در غیر اینصورت مصرف کراتین را به ۵ گرم در روز برسانید تا از کراتین موجود در ماهیچه ها به خوبی نگهداری کنید.

نکته : درصورتی که این مکمل را در برنامه ورزشی خود قرار دهید ، میتوانید به خوبی از درد عضلانی بعد از ورزش به خوبی جلوگیری کرده و اثرات کوفتگی ماهیچه ها راه کاهش دهید.

۳-۵gr شنبه
۳-۵gr یک شنبه
۳-۵gr دو شنبه
۳-۵gr سه شنبه
۳-۵gr چهار شنبه
۳-۵gr پنج شنبه
۳-۶ گرم جمعه
جدول طریقه مصرف در فاز نگهداری

نحوه مصرف کراتین بدون بارگیری 💪🏼

بدون شک سوالات بسیاری پیرامون استفاده از این مکمل بدون بارگیری در ذهن دارید. در پاسخ به این سوالات می توان گفت قرارگیری در دوره بارگیری منجر به افزایش کارآیی کراتین می شود. اما این بدین معنا نیست که اگر روزانه کمتر از ۲۰ گرم کراتین میل کنید، هیچ نتیجه ای نمی گیرید.

شما می توانید مصرف روزانه کراتین را به ۳ گرم رسانده و طول دوره را افزایش دهید. همانطور که گفته شد در این حالت نتایج فوری و آنی نمی گیرد، اما در واقع یکسان عمل کرده اید و عضلات خود را از میزان کراتین مورد نیاز اشباع ساخته اید.

زمان طلایی استفاده از کراتین برای حرفه ای ها 🥇

اگر زمان طولانی مدتی هست که در برنامه غذایی و ورزشی خود در هنگام بدنسازی یا وزنه برداری ، این مکمل معروف را جای داده اید. بهتر است بدانید که مصرف قبل از تمرین میتوانید تاثیرات عکس بر بدن شما گذاشته و باعت مشکلات کلیوی شود.

همچنین بخوانید:  سیکس پک سریع شکم با ۱۶ تمرین تضمینی

(( ورزشکاران حرفه ای و کسانی که مدت هاست کراتینم مصرف میکنند بهتر است زمان استفاده از این مکمل را به قبل یا بعد از صبحانه تغیر داده تا شاهد بهبود روند حجم گیری باشند. ))

نکات مصرف کراتین در روزهای غیر تمرین !

برای استفاده از مکمل creatine در روز های که تمرین ندارید ، بهتر است مقدار مصرفی را کاهش نداده چراکه پس از تمرین گذشته ، عضلات شما شکسته شده و در حالت کاتابولیک قرار گرفته اند و بهتر است همان مقدار اصلی را برای بهبود عمل حجم گیزی و ریکاوری رعایت کنید.

کراتین را با آب مصرف کنیم یا شیر ؟

اکثر ورزشکاران در طریقه استفاده از این مکمل سوال دارند که بهتر است این مکمل در آب حل و استفاده شود و یا شیر ؟ برای پاسخ صحیح به این موضع باید اعلام کنیم ؛

۱ – شیر بهترین گزینه برای جذب سریع تر این پودر ورزشی بوده و با وجود پروتئین و مقداری قند در شیر این روند بیش تر نیز خواهد شد و مواد این مکمل به عضلات کاملا خواهد رسید.

۲- اما اگر میخواید از آب بهتر استفاده کنید ، بهتر است از آب قند و با مقدار حدودا ۱۲۰ میلی لیتر یا نصب لیوان استفاده شود.

مصرف کراتین برای چربی سوزی چگونه است ؟

ببا توجه به اینکه این مکمل برای افزایش حجم و استایل بدنی افزاد متابولیسم بدن را تحت تاثیر قرار داده و باعث افزایش سرعت متابولیسم شده و در نتیجه با کمک برنامه تمرینی مناسب میتواند به چربی سوزی کمک بسیار مفیدی داشته باشد.

جمع بندی و سخن پایانی بانی دارو

در این مقاله آموزشی از وبسایت داروخانه اینترنتی بانی دارو banidaroo.com به بررسی نحوه مصرف کراتین پرداختیم و بهترین نکات استفاده از این مکمل ورزشی را برای شما شرح دادیم.

اما برای آخرین نکته بهتر است ذکر کنیم که حتما قبل از استفاده از این داروی ورزشی بهتر است با مشاوره پزشک یا مربی ورزشی خود مشورت داشته باشید و میتوانید برای خرید مکمل بدنسازی همچون کراتین ، خرید گینر و مکمل bcaa با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول طریقه استفاده از کراتین

در این بخش سوالات پر تکرار شما کاربران عزیز را برای بهبود درک استفاده از این مکمل قرار داده ایم .

بهترین زمان مصرف کراتین چیست ؟

بهترین زمان ، حدود ۳۰ دقیقه قبل تمرین و بلافاصله یا ۳۰ دقیقه پس از تمرین است. البته مصرف در هنگام صبحانه نیز موثر است.

کراتین را با چی بخوریم ؟

میتوانید این مکمل را برای جذب بهتر با ؛ آب قند ، آب انگور ، شیر ، و انواع آبمیوه های طبیعی دارای قند مصرف کنید .

میزان مصرف کراتین روزانه چقدر است ؟

به طور معمول میزان مصرف روزانه ۰۳% سه دهم گرم بر مبنای هر کیلوگرم از وزن شخص می باشد. و در دوره بارگیری کراتین روزانه ۱۵ تا ۲۰ گرم .

طرز استفاده کراتین ترکیبی چگونه است ؟

طرز استفاده از کراتین ترکیبی هیچ گونه تفاوتی با نوع مونوهیدارت نداشته و روزانه ۱۵ الی ۲۰ گرم پس از دوره بارگیری.

 

منبع : banidaroo.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا