سلامتی

لباس ورزشی چگونه باید باشد؟

Rate this post

آیا می‌دانستید که داشتن لباس ورزشی مناسب چه تاثیری بر عملکرد ما در ورزش دارد؟ قطعا همه دوست داریم زیبا به نظر برسیم، مخصوصاً اکنون که لباس‌های ورزشی مختلف و جذابی در بازار وجود دارد، اما غیر از زیبایی، موارد دیگری در انتخاب لباس مناسب ورزشی نیز مهم است.

با خواندن این مطب در مجله سلامتی سبزینه راه نگرش تان به آموزه هایتان در این حوزه عمیق تر خواهد شد.

اگر می خواهید زیبا به نظر برسید، و در عین حال در ورزش خود راحت و موفق باشید، به یک لباس ورزشی مناسب نیاز دارید. در این مطلب، همه چیزهایی که باید در هنگام انتخاب لباس ورزشی بدانید را به شما خواهیم گفت.

لباس ورزشی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

داشتن یک لباس مناسب ورزشی اهمت زیادی دارد و روی تمرین و ورزش شما هم می‌تواند تاثیر بگذارد. ویژگی‌هایی که لباس ورزشی باید داشته باشد را اکنون معرفی می‌کنیم.

مخصوص ورزش‌تان باشد!

لباسی که تهیه می‌کنید باید مخصوص ورزش خودتان باشد و به شما اجازه دهد کاملا در آن ورزش به راحتی تمرین کنید. به طور مثال اگر ورزش شما بوکس است، غیر از کفش مناسب بوکس، به شلوارک و تاپ رکابی نیاز دارید تا بتوانید در این لباس به خوبی تحرک داشته باشید و لباس‌تان مزاحم‌تان نباشد.

در عین حال برای دویدن در فضای باز باید لباسی انتخاب کنید که بیشتر پوست بدن شما را بپوشاند تا از آفتاب سوختگی در امان باشید. کارایی لباس در باشگاه با توجه به ورزش شما تعیین می‌شود. اگر خیلی شل یا خیلی سفت باشند، مزاحم حرکت‌تان خواهد شد و روی عملکرد شما تأثیر می‌گذارند. به خاطر داشته باشید که لباس‌های باشگاه بدنسازی باید نسبتاً راحت باشند.

برای موقعیت مکانی و زمانی ورزش شما مناسب باشد!

نحوه انتخاب لباس ورزشی مناسب، در حالی‌ که ممکن است برای بیشتر افراد بدیهی به نظر برسد، اما بسیار به موقعیت زمانی و مکانی که در آن ورزش می‌کنید ربط دارد.

همیشه باید قبل از انتخاب لباس، محل تمرین خود را در نظر بگیرید. لباسی که برای ورزش در خانه می پوشید با لباس ورزشی‌تان در بیرون از خانه متفاوت است. زمانی که می‌خواهید لباس‌تان را انتخاب کنید، به دما توجه کنید، زیرا احساس گرما یا سرمای بیش از حد، می‌تواند بر کیفیت ورزش شما تأثیر بگذارد. اگر در فضای بازی ورزش می‌کنید هوا سرد و بارانی است، باید غیر از لباس خود کلاه هم به همراه داشته باشید.

همچنین بخوانید:  فواید و خواص سیرابی که باید بدانید

رنگ مناسبی داشته باشد!

رنگی که برای لباس ورزشی انتخاب می‌کنید، می‌تواند بر تمرین شما هم در سطح فیزیکی و هم از نظر روانی تأثیر بگذارد. رنگ‌هایی که می‌پوشید می‌تواند بر میزان جذب نور و دمای کلی شما در طول تمرین تاثیر بگذارد. اگر بیشتر از بقیه عرق می‌کنید، مشکی رنگ مناسبی برای شما در روزهای گرم‌ نیست.

از تأثیرات ذهنی رنگ‌ها در طول تمرین آگاه باشید. گفته می‌شود قرمز ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد و می‌تواند رنگ مفیدی برای تمرین‌های با شدت بالا یا هیت باشد، در حالی که رنگ‌های خنثی به دلیل افزایش حس آرامش برای ورزش‌های آرامی مانند یوگا و پیلاتس مناسب‌تر هستند.

لباس ورزشی مناسب یوگا

تعریق و رطوبت بدن را جذب کند!

جذب رطوبت مهمترین عنصری است که هنگام خرید لباس تمرین باید در نظر گرفت. پارچه قابل تنفس به شما امکان می‌دهد تا بهتر و راحت‌تر به هدف خود برسید. در این صورت، تعریق، سرعت شما را کاهش نمی‌دهد. با انتخاب یک لباس قابل تنفس، مطمئن باشید که بهترین معامله را انجام داده‌اید.

جنس پارچه لباس‌تان سبک باشد!

پنبه مخلوط شده با پلی استر همان چیزی است که باید برای لباس ورزشی به دنبال آن باشید. سبک‌ترین تی‌شرت ممکن را انتخاب کنید، زیرا کسی نمی‌خواهد لباس روی بدنش حین ورزش سنگینی کند‌. وقتی وزن لباس‌ها مقایسه می‌شود، پارچه نخی از همه سبک‌تر است.

انواع لباس ورزشی چگونه باید باشد؟

حالا انواع لباس ورزشی را معرفی ‌کنیم و ویژگی‌های مهمی که آن‌ها را تبدیل به یک لباس ورزشی مناسب می‌کند را خواهیم گفت. ضمنا اگر می‌خواهید با لباس مناسب ورزشی‌تان، بهترین عملکرد را داشته باشید، پیشنهاد می‌کنم از مربیان سبزینه راه بخواهید تا یک برنامه ورزشی اختصاصی برای‌تان طراحی کنند.

لگ ورزشی

لگ، یک شلوار بلند جذب است که برای ورزشکاران بدنسازی و کراس فیت بسیار محبوب است. اما بهترین لگ کدام است؟ لگ خوب غیر از زیبایی، باید جنس مناسبی داشته باشد تا از پای ورزشکار در گرما و سرما محافظت می‌کند. در عین حال باید منعطف و نرم هم باشد و به ورزشکار اجازه تحرک کامل دهد.

لگ ورزشی لازم است که نسبتا محکم باشد که با استفاده زیاد پاره نشود و یا در صورت برخورد ورزشکار با جایی، از خراشیدگی و آسیب پوست او پیشگیری کند.

خنکی و جذب رطوبت لگ هم مهم است. تعرق ورزش باعث می‌شود عملکرد ورزشی شما دچار اختلال شود. اما وقتی لگ می‌پوشید، الیاف لگ باعث می‌شود رطوبت ناشی از عرق کردن در حین تمرین جذب شده و با سرعت بیشتری خارج و لگ خشک شود.

لباس زیر ورزشی (نیم تنه و شورت)

لباس زیری که حین ورزش می‌پوشید بسیار مهم است؛ چراکه قرار است عرق کنید و باید جنس پارچه آن بتواند هم عرق را جذب کند و هم بهداشت را فراهم کند. بهترین پارچه برای شورت نخ پنبه است؛ چراکه این نوع پارچه، باعث حساسیت و خارش پوست بدن نمی‌شود، شما را گرم نمی‌کند، باعث عرق کردن بیشترتان نمی‌شود و اجازه عبور هوا را می‌دهد.

همچنین بخوانید:  آیا می‌توانیم در حین ورزش آب بخوریم؟

غیر از پارچه شورت، کش کمر آن هم باید راحت باشد و کمر را اذیت نکند. بسیار مهم است که شورت شما تنگ و چسبان نباشد؛ چراکه ممکن است باعث آزار یا حتی عفونت ناحیه تناسلی شود.

اما درباره نیم تنه، پوشیدن نیم تنه بسیار مهم و ضروری است تا بافت سینه را محکم نگه دارد و از تکان خوردن آن حین جنب و جوش شما جلوگیری کند؛ به خصوص اگر سینه‌های شما بزرگ است. همچنین امکان تنظیم اندازه نیم تنه وجود داشته باشد و بند و کش آن برای بدن راحت و آزاد باشد.

تیشرت ورزشی

مهم‌ترین نکته در انتخاب تیشرت ورزشی، سایز مناسب آن است. تیشرت در سایز درست انتخاب کنید تا بتوانید حرکات آزادانه داشته باشید. غیر از این، تی شرت شما باید متناسب با هوای محل تمرین باشد. نکته مهم دیگر جنس آن است، جنس تیشرت و لباس ورزشی شما باید مقاوم باشد (که حین ورزش پاره نشود)، همچنین سریع عرق روی آن خشک شود یا عرق را جذب کند.

تیشرت ورزشی

کفش ورزشی

برای بسیاری ورزش‌ها کفش ضروری است؛ در چنین حالتی حتما کفش مناسب ورزش خود را انتخاب کنید. کفش ورزشی مناسب از زانو و کمر و مفاصل پا حمایت می‌کند و فشار را از روی مفاصل برمی‌دارد. در غیر این صورت ممکن است بسیار آسیب ببینید. نکته دیگر برای انتخاب کفش ورزشی، داشتن انعطاف پذیری، سبک و راحت بودن است. داشتن تهویه خوب برای کفش سبب فراهم شدن بهداشت و پاکیزگی و جلوگیری از بوی بد پاها خواهد شد.

چرا باید لباس ورزشی بپوشم؟

شاید دقیقا ندانید دلایل استفاده از لباس مناسب ورزشی در حین تمرین چیست. در این قسمت می‌خواهیم تمام دلایل لباس ورزشی پوشیدن را بگوییم.

1. راحتی حین ورزش

یکی از مزایای اصلی پوشیدن لباس ورزشی مناسب، راحتی و آرامشی است که لباس برای جسم شما حین ورزش فراهم می‌کند. اگر لباس شما راحت نباشد نه تنها ورزش برای‌تان لذت بخش نخواهد بود بلکه حتی منجر به آسیب شما نیز می‌شود. پوشیدن کفش نامناسب ممکن است که باعث ایجاد تاول کف پا شود یا یک پوشیدن نیم تنه بسیار تنگ یا بسیار گشاد، کمر و سینه‌ها را اذیت خواهد کرد.

هنگامی که لباس‌هایی را انتخاب می‌کنید که هم پارچه و هم مدل راحتی برای ورزش هستند، ورزش برای شما بسیار متفاوت می‌شود. لباس مناسب ورزشی باعث می‌شود به جای احساس ناراحتی و اذیت، روی ورزش تمرکز کنید. علاوه بر این، لباس به هیچ وجه مزاحم ورزش شما نخواهد شد.

2. خنک شدن حین عرق ریختن و رعایت بهداشت

از آنجایی که در حین ورزش زیاد عرق می‌کنید، پوشیدن لباس ورزشی مناسب لازم است. با پارچه مناسبی که قابلیت عبور هوا را داشته باشد، عرق جذب و خشک می‌شود و خیلی زود احساس خنکی می‌کنید، این موضوع از جنبه بهداشتی هم اهمیت زیادی دارد.

همچنین بخوانید:  ۹ راه ساده و کم خرج برای پیشگیری از سرطان که باید بدانید

به جز توانایی دفع عرق، پارچه خوب باعث رشد باکتری‌ها نمی‌شود. بهداشت بهتر و رشد باکتری کمتر به این معنی است که دیگر از لباس‌های ورزشی بد بو استفاده نخواهید کرد.

3. آسیب ندیدن لباس‌های دیگرتان

اگر لباس ورزشی نپوشید، پس چه چیزی خواهید پوشید؟ احتمالا لباس‌های معمولی روزمره‌تان را! مشکل پوشیدن لباس غیر ورزشی سر جلسه تمرین، این است که خیلی زود خراب و کهنه می‌شود (چراکه برای این کار مناسب نبوده) در نتیجه هزینه زیادی کنار ورزش به شما تحمیل می‌شود؛ اما شما می‌توانید یک ست لباس ورزشی بادوام و باکیفیت تهیه کنید و از آن نهایت استفاده را ببرید.

4. بهبود دامنه حرکتی

حقیقت این است که کسی با شلوار جین به ورزش دو نمی‌رود. اما خیلی از لباس‌هایی که شاید به اشتباه برای ورزش می‌پوشید، مثل شلوار جین انتخاب غلطی است! شلوار ورزشی باید آزاد و رها و راحت باشد. باید آنقدر آزاد باشد که بتوانید تمام حرکات را به خوبی اجرا کنید.

نکات خرید لباس ورزشی

اگر لباس را از فروشگاه حضوری می‌خرید، بهترین کار این است که آن را یک بار در فروشگاه بپوشید و ببینید در آن راحت هستید یا خیر؟ سعی کنید قبل از خرید یک لباس، از مربی خود درباره بهترین پارچه و سپس بهترین فروشگاه بپرسید و مستقیم به سراغ همان بروید.

اگر به صورت آنلاین خرید می‌کنید، حتما از نمودار اندازه ارائه شده در وب سایت برند لباس استفاده کنید. از آنجایی که اندازه‌ها از برندی به برند دیگر متفاوت است، بهتر است به جدول سایز بندی مراجعه کنید. در غیر این صورت، بازگرداندن یا تعویض کالا ممکن است برای شما هزینه اضافی داشته باشد.

حین خرید لباس ورزشی، غیر از کیفیت و قیمت آن، به زیبایی لباس هم توجه کنید. لباس زیبا احساس خوبی به شما می‌دهد و باعث انگیزه پیدا کردن شما برای پوشیدن و سپس ورزش کردن می‌شود.

نکات خرید لباس ورزشی مناسب

لباس مناسب یوگا و پیلاتس

لباس‌های مخصوصی برای یوگا و پیلاتس تولید می‌شوند که معمولا ست هستند و شما می‌توانید براساس بودجه خود آن‌ها را تهیه کنید. جنس این لباس‌ها معمولا نرم و انعطاف پذیر برای تمرینات یوگا و پیلاتس است و راحتی ورزشکار را به خوبی فراهم می‌کند. بهتر است از رنگ‌های خنثی مثل صورتی، کرم و یا یاسی استفاده کنید که به ماهیت ورزش‌های آرام بخش یوگا و پیلاتس نزدیک است.

جنس مناسب برای لباس ورزشی

جنس لباس ورزشی هر ورزش با دیگری متفاوت است. اما به طور کلی لباس‌هایی که از نخ پنبه و الیاف طبیعی هستند، مناسب و خوبند؛ چراکه سبک و جاذب رطوبت و عرق هستند. الیاف مصنوعی مثل نایلون، سبک و راحت هستند، حتی عمر بیشتری هم دارند ولی عرق را جذب نمی‌کنند و غیر از ایجاد بوی بد، ممکن است ناراحتی‌های پوستی برای‌تان ایجاد کنند. پس اگر حین ورزش زیاد عرق می‌کنید، بهتر است که لباس نخ پنبه بپوشید یا حداقل آستر لباس‌تان از جنس نخ پنبه باشد.

سخن پایانی

استفاده از لباس مناسب ورزشی در انجام تمرین بسیار مهم است و بر کیفیت تمرینات‌تان موثر خواهد بود. لباس ورزشی شما باید سبک و راحت باشد، پارچه آن اجازه تنفس یه پوست بدهد و رطوبت بدن را جذب کند. شما باید در لباس ورزشی‌تان راحت باشید و هم بهداشت‌تان رعایت شود. برای خرید لباس ورزشی مناسب، این مطلب را با دقت بخوانید.

 

منبع : fitamin.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا