سلامتی

مرگتان با این بیماری قطعی است!

یک متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه تاخیر در درمان بیماری هاری به‌طور قطع به مرگ بیمار منجر می‌شود، از همه افراد خواست که هر نوع گزش حیوانات را جدی گرفته و حتما به مراکز بهداشتی مراجعه و واکسن هاری تزریق کنند.

بیماری هاری یک بیماری کشنده است که توسط ویروسی که به سیستم عصبی حمله می‌کند ایجاد می‌شود. هنگامی که علائم بیماری هاری ظاهر شوند، در اکثر موارد کشنده خواهد بود. روش‌های درمان بیماری هاری را در مجله سبزینه راه بخوانید.

امروز در این مقاله از سبزینه راه نکات خیلی مفید و عملی و کاربردی را برای شما در نظر گرفته ایم.

ویروس هاری از طریق کدام حیوانات منتقل می‌شود

ویروس این بیماری در بزاق پستانداران خونگرم شامل سگ سانان از جمله سگ، گرگ و شغال، گربه سانان، حیوانات اهلی مانند گاو و بز و گوسفند و حیوانات وحشی مانند خرس، گراز و خفاش و … می‌تواند وجود داشته باشد و زمانی که حیوان آلوده انسان را گاز بگیرد، ویروس به او منتقل می‌شود. همچنین از طریق تماس انسان با بزاق و مخاط حیوان آلوده هم امکان انتقال بیماری وجود دارد.

۱۲ هفته تا بروز علائم هاری طول می‌کشد

پس از گزش و ورود ویروس هاری به بدن انسان، چهار تا ۱۲ هفته طول می‌کشد که بیماری هاری علائم خود را نشان دهد. طی این مدت ویروس خود را به تدریج به سیستم عصبی مرکزی رسانده و به بافت عصبی حمله می‌کند.

همچنین بخوانید:  مصرف کشمش چه خاصیتی برای بدن دارد؟

پس از گذشت دوره کمون، علائم اولیه بیماری هاری که مشابه آنفلوآنزا بوده و شامل تب، ضعف عضلانی و … و نیز احساس سوزش درمحل گزش است خود را نشان می‌دهد.

۱۲ هفته تا بروز علائم هاری طول می‌کشد

دو نوع بیماری هاری وجود دارد

پس از این مرحله دو نوع بیماری هاری در افراد بیمار ممکن است ایجاد شود. یک نوع آن هاری “خشمگین” است که فرد علائمی مانند بیش فعالی، اضطراب، حالت توهم، افزایش بزاق در دهان، ترس از آب و حملات و خشم را از خود نشان می‌دهد.

نوع دوم آن، ساکت است. در نوع “ساکت” این بیماری هم فرد آرام آرام دچار علائم فلجی شده و افت هوشیاری پیدا کرده و به کما می‌رود. در هر دونوع بیماری، در صورت عدم درمان به موقع مرگ بیمار حتمی است.

مراحل درمانی هاری

  • گام اول در درمان هاری این است که افراد محل گزش را با آب و صابون به مدت ۱۰ دقیقه به‌طور مداوم شست و شو دهند.
  • در مرحله بعد افراد باید از بستن یا بخیه زدن محل زخم به‌طور جد خودداری کنند، چرا که ویروس هاری “بی‌هوازی” است و در صورت بستن محل زخم به سرعت انتشار می‌یابد.
  • در گام بعدی فرد گزیده شده باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مرکز بهداشتی مراجعه کرده و واکسن هاری تزریق کند.
  • این واکسن برای افرادی که دچار گزش شده‌اند چهار دوز است که در روز اول گزش، روز سوم، روز هفتم و چهارده روز پس از دوز سوم تزریق می‌شود.
  • تزریق این واکسن برای تمام افراد گزیده شده الزامی است و حتی زنان باردار هم در این زمینه منعی ندارند.
  • همچنین در کنار واکسن، سرم ضدهاری هم ممکن است برای افراد تجویز شود.
همچنین بخوانید:  کاهش سایز سریع و تضمینی

درصورت درمان به موقع امکان نجات فرد وجود دارد، اما اگر افراد نسبت به گزش حیوانات بی‌اهمیت باشند، در صورت ابتلای حیوان به هاری قطعا آن‌ها مبتلا به هاری شده و مرگشان حتمی است، بنابراین افراد باید هر نوع گزش را هاری فرض کرده و به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

روش درمان بیماری هاری چیست

 

منبع : deltapayam.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا