ورزش

نکات و ترفند های بدنسازی برای افراد لاغر اندام

برخی افراد به جهت داشتن متابولیسم بدنی بالا، بیش از حد معمول کالری می سوزانند. این افراد که با تیپ بدنی اکتومورف شناخته می شوند، تنها با تغییر در سبک زندگی، اتخاذ یک رژیم سالم و ورزش های تمرینی، می توانند به ژنتیک خود غلبه کنند. بدنسازی برای افراد لاغر و اکتومورف گزینه مناسبی برای وزن گیری و به دست آوردن عضله به شمار می آید.

امروز در این مقاله از سبزینه راه نکات خیلی مفید و عملی و کاربردی را برای شما در نظر گرفته ایم.

انتخاب رژیم غذایی سالم و پرکالری نیز به همین میزان موثر است. اما آنچه که موجب تسریع روند افزایش وزن و حجم عضلات می شود، استفاده و خرید مکمل بدنسازی در کنار تمرینات ورزشی است. در ایدامه این مقاله جذاب ازسبزینه راه  به بررسی روش های افزایش حجم در بدنسازی برای لاغر اندام ها خواهیم پرداخت و ترفند های آن را برای شما بازگو میکنیم . با ماه همراه باشید

آیا بدنسازی برای افراد لاغر مناسب است؟

هیچ چیز بدتر از این نیست که در یک دوره زمانی طولانی مدت، ورزش بدنسازی و برنامه های غذایی مربوط به آن را دنبال کنید؛ اما در نهایت با قرار گرفتن بر روی ترازو هیچ پیشرفتی مشاهده نکنید. برای اینکه این تجربه تلخ را پشت سر نگذارید، لازم است از یک برنامه اصولی پیروی کنید.

برخلاف تصور عموم مردم، بدنسازی تنها شامل چند حرکت ورزشی و تمرینی نمی شود. در ورزش بدنسازی تغذیه و استراحت ورزشکار نیز بررسی می شود تا بدن به شکل اصولی و طبیعی اقدام به عضله سازی کند. بر همین اساس چند راهکار مختلف برای موفقیت افراد لاغر در ورزش بدنسازی عنوان شده است.

بدنساز های لاغر اندام باید چه نکاتی را رعایت کنند ؟

همانطور که می دانید بهترین تکنیک برای افزایش وزن و عضله در افراد لاغر، انجام تمرینات بدنسازی است. از آنجایی که بدن و عضلات افراد لاغر نسبت به سایر افراد ضعیف تر و شکننده تر است، برنامه ای مجزا برای بدنسازی اینگونه افراد تدوین می شود. اما آنچه که موجب ایجاد نتایجی شگرف و شگفت انگیز می شود، پایبندی به تمرینات ورزشی و تداوم در انجام آنان است.

همچنین بخوانید:  آیا تمرینات تاباتا به لاغری کمک می کند؟!

در این مسیر لازم است به چند نکته توجه داشته باشید.

۱- از یک متخصص و مربی وزرشی مسلط مشاوره بگیرید !

رمز موفقیت افراد در ورزش بدنسازی، برنامه است. در باشگاه بدنسازی بدون داشتن برنامه اصولی، تنها به جنگ با خود می روید! بدنسازی برای افراد لاغر نیز از این قاعده مستثنی نیست و مطابق همین الگو پیش می رود.

اهداف شما برای داشتن وزن ایده آل و تناسب اندام، تنها زمانی تحقق می یابد که ورزش شما زیر نظر یک مربی حرفه ای و متخصص تغذیه دنبال شود. چرا که نحوه انجام تمرینات بدنسازی از فرد به فرد دیگر متفاوت است.

شما برای به دست آوردن توده های عضلانی و افزایش وزن، نیاز به یک مربی دارید تا با تدوین یک برنامه اصولی و تداوم پذیر، نحوه انجام تمرینات و میزان کالری دریافتی تان را مشخص کند . در مواردی ممکن است متابولیسم بدن و میزان کالری سوزی شما به گونه ای باشد که نیاز به حذف برخی تمرینات و یا اضافه کردن برخی دیگر داشته باشید.

به طور مثال در افرادی که از کالری سوزی بالایی برخوردارند، انجام ورزش های هوازی شانس به دست آوردن عضله را کاهش می دهد. در این حالت مربی انجام این دسته از ورزش ها را محدود خواهد کرد.

۲- با تمرینات فیتنس به همراه حرکات هوازی عضلات را آماده کنید

ورزش بدنسازی برای افراد لاغر با به چالش کشیدن عضلات بدن موجب تخریب فیبرهای عضلانی  می شود. پس از این بدن مجبور است تا با ساخت توده های عضلانی جدید، خود را احیا کند. انجام ورزش های روتین در دراز مدت بدن را به شرایط جدید عادت داده و نیاز به عضله سازی را از بین می برد. از این رو لازم است چالش های بدنسازی را جدی بگیرید و شدت تمرینات خود را به مرور افزایش دهید.

همچنین بخوانید:  تمرینات ورزشی برای افزایش استقامت قلبی عروقی

انجام بارفیکس و اسکوات در ابتدای کار موثر خواهند بود اما نمی توانند در طولانی مدت تأثیرگذار باشند. در صورتی که توان بدنی شما در انجام حرکات بالا رفته، لازم است یک چالش جدید طراحی کنید تا بدن را وادار به عضله سازی کنید.

البته این بدین معنا نیست که فوراً و بدون هیچ برنامه خاصی شدت تمرینات را بالا ببرید! همانطور که گفته شد در طول فرآیند بدنسازی به خصوص در افراد لاغر، لازم است یک مربی با دانش تخصصی خود شما را یاری کند. برای اینکه آسیب نبینید و به دوره ریکاوری نیاز پیدا نکنید، توصیه می شود طراحی چالش ها را به فرد متخصص بسپارید.

۳- در تمرین بدنسازی تداوم پذیر باشید.

بسیار حائز اهمیت است که روحیه روزهای اول خود را حفظ کنید. این تداوم و پیوستگی در تمرینات بدنسازی است که می تواند شما را به وزن و اندام ایده آل برساند. تصور کنید فردی برای کاهش وزن، روزانه بیش از ۳ ساعت با شکم گرسنه بر روی تردمیل می دود. بنظر شما این روند تا کی ادامه خواهد داشت؟

۴- از بهترین مکمل بدنسازی برای افراد لاغر حتما استفاده کنید

تأثیر مصرف مکمل ها در افزایش وزن شگفت انگیز است. مصرف مکمل هایی همچون پروتئین وی و یا مکمل گینر به طرز قابل توجهی انرژی شما را برای انجام انواع ورزش های هوازی و قدرتی بالا می برد. همچنین موجب افزایش توده های عضلانی می شود.

البته پیشنهاد می شود قبل از هرگونه اقدام به خرید مکمل ورزشی مقاله آموزشی بهترین مارک مکمل بدنسازی بانی بلاگ راه حتما مطالعه فرمایید تا با برند های معروف و خوشنام این حوزه به خوبی آشنا شوید.

در افراد اکتومورف ورزش بدنسازی زمانی موثر واقع می شود که در کنار تمرین های ورزشی، مصرف انواع مکمل های بدنسازی را نیز در برنامه غذایی خود گنجانده باشند. یکی از این مکمل های تأثیرگذار، مکمل وی است. پروتئین وی به جهت دارا بودن اسیدآمینه های ضروری، به رشد و ترمیم عضلات کمک می کند.

انتخاب کراتین بدنسازی و یا مکمل گینر نیز انتخاب هوشمندانه ای برای افراد لاغر است. چرا که به افزایش حجم عضلات آنان کمک شایانی خواهد. با مصرف مکمل بدنسازی، پروسه افزایش وزن و حجم عضلات را تندتر می کند تا در مدت زمان کوتاه تری نتیجه گرفته و به اندام ایده آل خود برسید.

همچنین بخوانید:  بالانس ژیمناستیک و آموزش ایستادن روی دست

لیست مکمل های بدنسازی مناسب افراد لاغر ؛

  1. ویت گینر ها Weight Gainer
  2. مس گینر ها Mass Gainer
  3. کراتین مونوهیدرات monohydrate creatine
  4. گین آپ Gain up
  5. پروتئین ویwhey protein

۵- انتظارات واقع بینانه داشته باشید.

اساساً پروسه کاهش و یا افزایش وزن زمان بر است. هیچکس با حضور موقت در باشگاه بدنسازی به وزن ایده آل خود نرسیده است. حتی اگر برنامه غذایی و ورزشی خود را مو به مو دنبال کنید، نمی توانید در یک بازه زمانی کوتاه به نتیجه برسید. پس در ابتدای کار توقعات خود تعدیل کرده و تحت تأثیر تبلیغات دروغین قرار نگیرید.

برنامه غذایی بدنسازی برای افراد لاغر

تأثیر بدنسازی و تغذیه در افراد لاغر تقریباً مشابه است. اگر حجم غذای پروتئین دار خود را افزایش ندهید، ورزش بدنسازی کمک چندانی به شما نخواهد کرد. البته این بدین معنا نیست که هر چیزی که دوست داشتید میل کنید! شما می بایست میزان کالری مصرفی خود را به طور کنترل شده و از طریق استفاده از منابع سالم افزایش دهید.

توصیه می شود با مشورت با یک کارشناس تغذیه، رژیم غذایی مخصوص به خود را دریافت کنید. در خصوص رژیم غذایی رعایت چند اصل، موجب افزایش وزن و حجیم شدن توده های عضلانی می شود.

– کالری مصرفی خود را افزایش دهید.

به خاطر داشته باشید که بدنسازی برای افراد لاغر و اکتومورف، معطوف به تمرینات ورزشی نمی شود و رژیم غذایی آنان را نیز در بر می گیرد. برای شروع کافیست روزانه ۵۰۰ کالری به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. اگر تصور می کنید که خوردن ۳ وعده غذایی پرکالری برای شما مقدور نیست، چرا آن را در ۵ الی ۶ وعده مصرف نمی کنید؟!

با این روش دیگر لازم نیست پرخوری کرده و از عوارض ناشی از آن به دردسر بیفتید. در صورتی که متابولیسم بدن شما بالاست، چاره ای جز مصرف کربوهیدرات و پروتئین بیشتر ندارید. به خاطر داشته باشید که عدم استفاده کافی از منابع غذایی سالم، مسیر افزایش وزن را به شدت ناهموار و پیچیده می کند. در مواردی حتی تأثیرات ناشی از بدنسازی و مکمل های آن را از بین می برد. پس خوب بخورید!

 

منبع : banidaroo.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا