ورزش

همه چیز درباره آمادگی جسمانی

Rate this post

انجام سریع و فرفره‌وار کارهای روزمره، به سطح آمادگی جسمانی شما بستگی دارد. برای این رسیدن به این هدف لازم است که ابتدا بدانید آمادگی جسمانی چیست ؟

امروز در این مقاله از سبزینه راه نکات خیلی مفید و عملی و کاربردی را برای شما در نظر گرفته ایم.

برای رسیدن به سطح بالایِ آمادگی بدنی و افزایش استقامت قلبی عروقی فقط انجام چند مورد حرکت ورزشی کافی نیست؛ بلکه باید در کنار تمرینات یکسری موارد ضروری  را رعایت کنید.

پس برای بالا بردنِ آمادگی جسمانی و شادابی و سرزندگی بیشتر در کارهای روزمره و در کنار آن تمرین بیشتر در باشگاه، با این مطلب از سبزینه راه درباره فواید آمادگی جسمانی همراه باشید.

آمادگی جسمانی چیست؟

آمادگی جسمانی (physical fitness) به وضعیتِ سلامت جسم و توانایی‌های آن در افراد می گویند. به بیان دیگر، آمادگی جسمانی مجموعه ای از فاکتورهای متفاوت از جمله قدرت عضلانی، استقامت عضلانی، استقامت هوازی، انعطاف پذیری و ترکیبی بدنی است.

یعنی اگر فعالیت‌های بدنی و کارهای روزمره را بدون خستگی مفرط در تمام مراحل زندگی انجام دهیم، پس از آمادگی جسمانی بالایی برخورداریم.

از طرفی بعضی از افراد به‌صورت ذاتی آمادگی جسمانی بالایی دارند. یعنی این افراد در انجام حرکات ورزشی بهتر از دیگران عمل می کنند.

در صورتی که عده‌ای دیگر باید ابتدا این قابلیت را کسب کنند. جای نگرانی نیست چون از طریق ورزشِ مناسب، تغذیه اصولی و استراحت کافی، این ویژگی به دست می‌آید.

آمادگی جسمانی چیست

ارتباط آمادگی جسمانی با وزن و سلامتی بدن

آمادگی جسمانی ارتباط چندانی به اندام شخص ندارد. چون ممکن است فردی با وزن کمتر، از نظر جسمی برای انجام هر فعالیت بدنی آماده‌تر باشد. اما یک فرد با وزن بیشتر، در انجام فعالیت‌های بدنی، ضعیف عمل کند. پس نگران نباشید چون حتی با بدن ضعیف هم می توانید عضلات قوی داشته باشید.

برای رسیدن به آمادگی جسمانی بالا به تمرینات طولانی و سخت نیازی نیست. پس با وجود سن زیاد هم توانایی افزایش آمادگی جسمانی را خواهید داشت.

بنابراین ۱۵۰ دقیقه تمرین متوسط در هفته منجربه تغییرات چشم گیری در میزان آمادگی جسمانی می‌شود. در نتیجه می‌توانید از همین امروز شروع کنید. برنامه‌ای برای تمرین بریزید و از نتایج به دست آمده شگفت‌زده شوید.

افزایش آمادگی جسمانی به صورت ناخودآگاه روی کاهش وزن و لاغری تأثیر می‌گذارد. از طرفی تمرینات مربوط به آمادگی جسمانی، سلامت قلب و استقامت قلبی عروقی را به شکل خارق‌العاده‌ای تقویت می‌کند.

انجام تمرینات آمادگی جسمانی، حجم عضلات و متابولیسم پایه را افزایش می‌دهند؛ بنابراین با افزایش کالری سوزی احتمال چاقی نیز کاهش می‌یابد.

بدین منظور عضلات قلب با انجام تمرینات هوازی تقویت می‌شود و فشار کمتری برای پمپاژ به قلب وارد خواهد شد. همچنین با تقویت قلب احتمال ابتلا به بیماری های قلبی مثل: فشار خون، گرفتگی عروقِ قلبی و یا خطر سکته کاهش پیدا می‌کند.

یکی از فاکتورهای بدنِ سالم افزایش استقامت و قدرت عضلانی برای انجام هر فعالیت بدنی است. به راستی فایده افزایش عضله‌سازی و قدرت عضلانی چیست؟ عضله سازی فواید زیر را به دنبال دارد:

 • تراکم استخوانی بالا می‌رود؛
 • توانایی بدن برای انجام کارهای روزمره افزایش پیدا می‌کند؛
 • در نتیجه متابولیسم کلی بدن افزایش پیدا کرده و شما خوش اندام‌تر می‌شوید؛
 • بدن قوی شده و در مقابل همه آسیب‌ها و بیماری‌ها به‌نوعی واکسینه می‌شوید؛
 • فرم و وضعیت ایستایی بدن بهبود پیدا کرده و کمتر دچار کمردرد یا عوارض آن می‌شوید.

نکته: قابل توجه کسانی که همیشه کمردرد و پادرد دارند؛ ورزش را به خانه ببرید و سلامت زندگی کنید.

محاسبه بی ام آی

فواید آمادگی جسمانی

همان‌طورکه می‌دانید هرچقدر بدن‌تان آماده‌تر و قوی‌تر باشد، به تناسب اندام ایده‌آل می‌رسید و خطرات ناشی از بیماری‌های مختلف کمتر سراغ‌تان خواهد آمد. در این قسمت به طور مفصل از مزایا و فواید آمادگی جسمانی می‌گوییم.

همچنین بخوانید:  ورزش تی آر ایکس برای لاغری، چربی سوزی و عضله سازی همزمان!

1. سلامت روان و آرامش ذهنی

تمرین و ورزش یک آیین برای پرورش جسم و روح شناخته می شود. ورزش با تاثیر گذاری بر موارد زیر، به تقویت روحی-روانی می‌انجامد:

 • تقویت روح و جسم
 • کاهش استرس و افسردگی
 • افزایش ظرفیت روحی و فکری
 • افزایش عزت نفس، اعتماد به نفس و کیفیت خواب
 • کاهش یا تسکین مشکلاتی مثل سردردهای میگرنی

2. بهبود زندگی سالم

ناخودآگاه با ورود ورزش به برنامه روزانه ناخودآگاه بیشتر عادت‌های ناسالم حذف می‌شود. عادات ناسالمی مثل سیگار کشیدن، مصرف الکل، خواب بی‌موقع و بی‌کیفیت، تغذیه ناسالم و روابط مضر برای روح و روان. در آخِر هم به بمب انرژی تبدیل شده و فِرفِره وار دنبال کارهای روزمره خواهید بود.

به‌طور کلی تقویت سیستم ایمنی یکی از تأثیرات فیتنس و ورزش بر بدن هست. این روزها کرونا امان همه را بریده است. پس برای جلوگیری از کرونا باز هم باید ورزش کنید. ورزش از ابتلای افراد به بیماری های دیگر هم جلوگیری می‌کند، از جمله:

 • بهبود و کنترل قند خون؛
 • افزایش کلسترول HDL (خوب) و کاهش کلسترول LDL (بد)؛
 • تقویت سیستم گردش خون و ریه‌ها؛
 • کاهش خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها از جمله سرطان روده بزرگ، سرطان پستان، دیابت نوع دو (دیابت بزرگسالان)، بیماری‌های ریوی و…

3. مدیریت درد عضلانی

اگر پا درد و زانو درد دارید، اگر دنبال کاهش درد در این نواحی از بدن هستید، باز هم ورزش چاره کار است. ورزش علاوه بر تمام تأثیراتش، دردهای مختلف را تسکین می‌دهد. حالا حتما از خودتان می‌پرسید، فواید دیگر ورزش در کاهش دردهای عضلانی چیست؟

 • تأخیر در پیری
 • افزایش طول عمر
 • کاهش کمردرد و زانودرد
 • حفظ سبک زندگی مستقل
 • تسهیل در بارداری و زایمان
 • تقویت روحیه شاد و سرزنده
 • کاهش خطر شکستگی و پوکی استخوان
رسیدن به آمادگی جسمانی

فاکتورهای مهم آمادگی جسمانی

اکنون، معیارها و فاکتورهای آمادگی جسمانی را برمی‌شماریم. اگر در این موارد احساس ضعف می‌کنید به هیچ وجه نگران نباشید؛ چون در همین بخش، چگونگی تقویت این معیارها را نیز توضیح می‌دهیم. با کمی تمرین می‌توانید بدن خود را قوی و آماده کنید.

1. قدرت عضلانی

قدرت عضله به زبان ساده یعنی عضلات شما تا چه مقدار برای بلند کردن وسایل توانا است. آیا می‌توانید یک کیف 5 کیلویی را با خود حمل کنید؟

اگر عضلات ضعیفی داشته باشید، قطعا نه. بدون قدرت عضلانی، بدن ضعیف می‌شود و قدرت کافی برای این انجام امور را نخواهید داشت. در نتیجه بدن در معرض آسیب‌دیدگی قرار می‌گیرد، اما ما راه‌حل داریم: تمرین، تمرین، تمرین. به طور کلی اگر به طور منظم و مداوم به عضلات تمرین بدهید، کم کم قدرت عضلانی افزایش پیدا می‌کند.

نحوه تقویت عضلات

برای افزایش قدرت عضلات، رشته‌های مختلف ورزشی وجود دارد که با بهره گرفتن از این تمرینات مقاومتی، قدرت در یک عضله افزایش پیدا می‌کند.

تمرینات مقاومتی شامل موارد مختلفی هست، از جمله تمرین با وزنه‌های آزاد، تمرین با دستگاه‌های بدنسازی، تمرین با کش‌های مقاومتی و حتی تمرین با وزن بدن، اما زمانی می‌توان با استفاده از این تمرینات ورزشی، عضلات را تقویت کرد که یک برنامه اصولی برای تمرین داشته باشید.

همراهی این برنامه ورزشی با یک برنامه غذایی مخصوص، فوق‌العاده خواهد بود. مثل کاری که کارشناسان سبزینه راه در برنامه ورزشی خود انجام می‌دهند.

2. استقامت عضلانی

مورد دیگر در آمادگی جسمانی، استقامت عضلانی هست. استقامت عضله به زبان ساده یعنی کارهای روزمره را بدون خستگی‌های عجیب و غریب انجام دهیم. به نظرتان حمل یک پاکت خرید ۵ کیلویی برای‌تان آسان است؟

شاید زود خسته شده و پاکت را رها کنید. در این‌صورت عضلات شما استقامتِ انجام کارهای روزمره را ندارد. در قسمت بعدی درباره افزایش استقامت عضلات به شما مطالبی ارائه می‌کنیم.

نحوه افزایش استقامت عضلانی

راه افزایش استقامت عضلانی، انجام تمریناتی در تعداد بالا و وزنه‌های سبک است. وقتی وزنه‌های سبک می‌زنید. فیبرهای عضلانی مورد نیاز برای استقامت عضلات در بدن تمرین داده می‌شود. از طرفی با تکرار این تمرینات می‌توانید مدت زمان بیشتری ورزش کنید. اما حجم و سیستم تمرینات به هدف ورزشی فرد بستگی دارد.

اگر شما صرفا دنبال حفظ سلامت جسمانی هستید، پس برای حفظ سلامت جسمانی، تمرینات با وزن بدن یا تمرینات قدرتی (شدت کم) کافی است.

اما برای تبدیل به یک ورزشکار استقامتی و حرفه‌ای، باید از تمرینات و رژيم غذایی سخت‌تر استفاده کنید، ورزش‌هایی مثل کراس فیت یا بدنسازی حرفه‌ای.

3. سلامت قلبی عروقی

استقامت قلبی عروقی به توانایی بدن شما برای انجام فعالیت‌های هوازی گفته‌می‌شود. به نظرتان توانایی ده دقیقه دویِ سرعت را دارید؟ ۵ دقیقه چطور؟ آیا خیلی زود از نفس میفتید یا بدون تنگی نفس ادامه می‌دهید؟ افرادی با قلب سالم توانایی بیشتری برای انجام ورزش هوازی دارند.

همچنین بخوانید:  ورزش در خانه برای لاغری ؛ 10 حرکت ورزشی در منزل

ورزش همه ابعاد سلامتی بدن را در برمی‌گیرد، از این رو برای تقویت قلب و عروق، این ورزش‌ها کارساز است، از جمله دویدن، شنا، دوچرخه‌سواری، رقص و هر آنچه سیستم قلبی عروقی (ریه ها، قلب، رگ های خونی) شما را درگیر می‌کند.

نحوه افزایش سلامت و استقامت قلبی عروقی

تمریناتی مثل دویدن، پیاده روی تند، دوچرخه سواری، شنا، رقص، ایروبیک، تمرینات دایره‌ای و بوکس از آن دسته تمرینات مفید برای سلامت قلب است.

حتی طبق شواهد علمی، حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط در هفته یا ۷۵ دقیقه ورزش پر‌شدت، برای هر فرد بزرگسال لازم هست. البته برای رسیدن به هدف ورزشی باید در انجام تمرینات ثبات داشته باشید.

برای جلوگیری از خستگی و افراط در تمرین، تمرینات را از ۱۵۰ دقیقه در یک جلسه، به ۳۰ دقیقه تمرین در روز  تقسیم کنید. افرادی که به‌طور منظم به این فعالیت‌ها می‌پردازند، از نظر مقاومت قلبی ـ تنفسی در در وضعیت خوبی قرار دارند.

4. انعطاف پذیری بدن

غالباً انعطاف‌پذیری به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های آمادگی جسمانی نادیده گرفته می‌شود. طبق آزمایشات، عضلات و مفاصل، بدون انعطاف‌پذیری سفت و در حرکت محدود می‌شوند.  تمرینات انعطاف‌پذیری، دامنه حرکتی کاملی را بدون درد و سختی برای بدن به ارمغان می‌آورد.

البته برای برخورداری از انعطاف بدن، لازم نیست حتما مانند ژیمناست‌ها ۱۸۰ درجه بزنید. چرخش مفاصل در دامنه حرکتی و کشش عضلات برای بدن کافی است.

حتما حالا از خودتان می‌پرسید، بدن‌تان انعطاف‌پذیر است؟ آیا در حالت خمیده (بدون خم شدن زانو)، انگشتان پاهایتان را لمس می‌کنید؟ در ادامه درباره روش سنجش انعطاف پذیری خواهیم گفت.

نحوه افزایش انعطاف‌پذیری بدن

به‌طور کلی، انجام تمرینات پیلاتس یا یوگا به افزایش این معیار از آمادگی جسمانی، کمک زیادی می‌کند. همچنین انجام تمرینات زیر نیز باعث می‌شود که انغطاف‌پذیری بیشتری داشته باشید.

 • تمرینات کششی پویا مثل پیلاتس، یوگا و یا تای چی؛
 • کششی استاتیک، کششی عضلات برای مدت ۱۰ تا ۳۰ ثانیه؛
 • کشش غیر فعال (کشش آرام): تمرین کششی هست که با قرار گرفتن در وضعیت درست، فرد مدتی در همون حال باقی می‌ماند؛
 • حرکات کششی ایزومتریک، که نوعی کشش استاتیک هست و از مقاومت برای انبساط و انقباض عضله استفاده می‌شود.

5. ترکیب بدنی

ترکیب  بدنی در حقیقت به میزان درصد چربی و عضله در بدن گفته می‌شود؛ به عنوان مثال، ممکن است یک ورزشکار ۸۰ کیلویی، ۱۸ درصد چربی داشته باشد.

در حالی که یک فرد عادی با ۸۰ کیلو وزن، ۳۰ درصد چربی دارد. ترکیب بدنی فیتنسی یکی از انواع ترکیب بدنی است، در ادامه با این نوع تمرین بیشتر آشنا می‌شویم.

فواید آمادگی جسمانی

تست آمادگی جسمانی

برای اندازه گیری مواردی که در بالا گفتیم و تعیین کننده‌ی آمادگی جسمانی شما هستند، چندین تست وجود دارد. که در این قسمت به چند مورد آن‌ها اشاره می‌کنیم. شما هم این سنجش‌ها را انجام دهید تا میزان قدرت و آمادگی‌تان مشخص شود.

تست بالاتنه

در این تست تمرکز بر روی بالاتنه و پاها است. آزمایش‌های زیر را انجام دهید تا به میزان عضلانی بودن بدن‌تان پی ببرید.

بهترین روش برای ارزیابی قدرت و عضلانی بودن بالاتنه، انجام حرکت شنا است. با این حرکت هم همگی آشنایید. تا آخرین نفس شنا بزنید و عدد شناهایی که رفته‌اید را در جدول زیر وارد کنید تا میزان عضلانی بودن بالاتنه‌تان و به‌طور کلی آمادگی بدن‌تان مشخص شود.

سن ضعیف متوسط خوب
20 تا 29 کمتر از 9 10 تا 14 بیشتر از15
30 تا 39 کمتر از 7 8 تا 12 بیشتر از13
40 تا 49 کمتر از 4 5 تا 10 بیشتر از11

تست قدرت تنه

برای سنجش آمادگی عضلات و قدرت تنه، بهترین کار این است که در موقعیت شنا قرار بگیرید. پایین نیایید. همانطور که دست‌ها کشیده و شکم منقبض هست، در حد توان ثابت بمانید و زمان را ثبت کنید. نتیجه تست شما بر اساس رکوردی که ثبت کرده‌اید به این صورت است:

زمان سطح آمادگی جسمانی
کمتر از 60 ثانیه ضعیف
بین 60 تا 90 ثانیه متوسط
بیش از 90 ثانیه خوب

تست قدرت پا

برای اندازه‌گیری قدرت و آمادگی پا‌ها، باید توانایی‌تان در پرش را بسنجید. مثلا اگر در پرش طول موفق باشید، قدرت و آمادگی پاهای‌تان، مناسب است.

 • ابتدا یک خط را تعیین کنید و روی یک پای خود بایستید؛
 • سپس از روی خط بپرید؛
 • همین کار را برای پای دیگرتان تکرار کنید؛
 • حالا طولی را پریدید برای هرکدام از پاها، اندازه بگیرید؛
 • نتیجه تست به صورت زیر است:
طول پرش سطح آمادگی جسمانی
کمتر از 30 سانتی متر ضعیف
بین 30 تا 60 سانتی متر متوسط
بیشتر 60 سانتی متر خوب

تست انعطاف پذیری

انعطاف پذیری هم می‌تواند یکی از معیار‌های امادگی جسمانی باشد. این فاکتور تعیین کننده‌ی آمادگی اعضای مختلف بدن مثل کمر زانو و غیره است. اکثرا تا صحبت از انعطاف پذیری بدن می‌شود به یاد حرکت رساندن انگشتان دست به انگشتان پا میفتند.

همچنین بخوانید:  بدنسازی در خانه با وزن بدن و بدون وسیله

این کار مناسب و تعیین کننده هست ولی بستگی زیادی هم به سلامت کمرتان دارد. بنابراین بهترین حرکت، چرخاندن کمر به سمت راست و چپ و اندازه‌گیری آن است. برای اندازه‌گیری آن موارد زیر را به ترتیب اجرا کنید:

 • روبه‌روی یک دیوار قرار بگیرید؛
 • یک نوار را به صورت عمودی روی دیوار بچسبانید که تا سطح قفسه‌سینه شما قرار بگیرد؛
 • به اندازه یک دست از دیوار فاصله بگیرید؛
 • حالا پشت‌ به دیوار قرار بگیرید به گونه‌ای که کمرتان روبه روی نوار باشد؛
 • دست‌ها را هم عرض شانه‌تان به جلو بکشید؛
 • اکنون به سمت چپ بچرخید؛
 • پاها حرکتی نداشته باشد؛
 • سعی کنید با دست، دیواری که نوار رویش هست را لمس کنید؛
 • حالا فاصله جایی که انگشتان‌تان، دیوار را لمس کرده با نوار انداز بگیرید؛
 • همین حرکت را برای سمت دیگر تکرار کنید.
 • نتیجه به این این ترتیب است:
فاصله سطح آمادگی جسمانی
کمتر از ۵ سانتی‌متر ضعیف
۵ تا ۱۰ سانتی‌متر متوسط
بیشتر از ۱۰ سانتی‌متر خوب

سنجش آمادگی جسمانی از طریق اندازه‌گیری چربی

میزان چربی بدن را از راه‌های زیر می‌توان محاسبه کرد:

شاخص توده بدنی(BMI)

برای این کار یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها، اندازه‌گیری شاخص توده بدنی یا همان BMI هست. سنجش بی ام آی معادله‌ی ساده‌ای دارد.

به این ترتیب که باید قد خود را به سانتی‌متر به توان ۲ برسانید. سپس وزن خود را به این عدد تقسیم کنید و نتیجه به صورت زیر است:

 • کمتر از ۵/۱۸ یا بیشتر از ۲۵: وضعیت آمادگی‌تان ضعیف است.
 • ۵/۱۸ تا ۹/۲۴: از آمادگی بدنی خوبی برخوردارید.

سنجش دور کمر

برای اندازه‌گیری این مورد، یک متر نواری دور باریک‌ترین قسمت کمر خود ببندید و اندازه را یادداشت کنید.

اگر عدد به‌دست‌آمده بیشتر از ۸۹ سانتی‌متر باشد: آمادگی ضعیف و اگر کمتر از ۸۹ سانتی‌متر بود، از آمادگی بدنی خوبی برخوردارید.

سنجش دور کمر به دور باسن

برای اندازه‌گیری این مسئله، اول دور کمر خود را مثل تست قبل اندازه بگیرید و یادداشت کنید. سپس اندازه پهن‌ترین قسمت باسن خود را بگیرید و عدد اول را بر عدد دوم تقسیم کنید. نتیجه به ترتیب زیر است:

 • بیشتر از ۸۵/۰: ضعیف
 • ۸۱/۰ تا ۸۵/۰:متوسط
 • بیشتر از ۸۵/۰:خوب

آشنایی با ترکیب بدنی فیتنسی

چربی بدن اگر از یک میزان مشخص کمتر باشد به آن ترکیب بدنی فیتنس می‌گویند. این شاخص چربی در مردان و زنان متفاوت است:

 • در مردان چربی کمتر از ۱۷ درصد باشد؛
 • در زنان چربی کمتر از ۲۴ درصد باشد.

افزایش چربی در بدن با افزایش ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت نوع دو ارتباط مستقیم دارد. پس برای رهایی از بیماری‌ها و بدن سالم، ورزش یک راهکار است. در این صورت منتظر نمانید و ورزش را شروع کنید.

ویدیو برنامه تمرینی افزایش آمادگی جسمانی

بهترین ورزش‌ها برای افزایش آمادگی جسمانی

اگر دنبال این هستید که ما یک رشته ورزشی را برای افزایش آمادگی جسمانی به شما معرفی کنیم؛ سخت در اشتباهید. چون برای افزایش آمادگی جسمانی باید مؤلفه های تمرینی زیادی را رعایت کرد.

برای اطلاع از این مؤلفه‌ها و تمرینات می‌توان با کارشناسان سبزینه راه برای دریافت برنامه شخصی سازی شده مشورت کنید. برنامه‌ی شامل تمرینات مختلف از جمله: تمرینات قدرتی، هوازی، عضله‌سازی و انعطاف‌پذیری بدن. در ادامه لیستی از ورزش‌های مختلف با هدف افزایش آمادگی جسمانی به شما معرفی می‌شود.

تمرینات قدرتی نیز برای آمادگی جسمانی ضروری هست. بدین منظور در ابتدا هفته ای سه جلسه تمرین قدرتی داشته باشید.

استفاده از برنامه بدنسازی فول بادی یک روش خوب برای تمرینات بدنسازی و افزایش آمادگی جسمانی در افراد مبتدی است. البته برنامه ورزشی باید تمام گروه‌های اصلی عضلانی  از جمله شکم، بازوها، پشت، سینه، باسن، پاها و شانه‌ها را شامل شود.

ورزش‌های توپی

بسکتبال والیبال، فوتبال، تنیس و… همگی یک تمرین عالی برای تقویت آمادگی جسمانی هست. در این ورزش استقامت قلبی عروقی و فرصت درخشش در رقابت‌های ورزشی افزایش می‌یابد.

همچنین شما را ملزم به انجام دویِ سرعت، چرخش‌های سریع، پرش و بازی برای ساعات طولانی می‌کند. با انجام این حرکات سیستم قلبی عروقی و استقامت بدن تقویت می‌شود.

نکته: افراد مبتدی متناسب با سطح آمادگی جسمانی خود تمرینات را شروع کنند.

پیلاتس، یوگا، تای چی

پیلاتس یکی دیگر از ورزش‌های مفید برای آمادگی جسمانی هست. در پیلاتس فاکتور انعطاف و استقامت عضلانی تقویت می‌شود، اما چون تمرینات هوازی یا عضله‌سازی را شامل نمی‌شود، پس کافی نیست.

تمرینات پیلاتس بیشتر با تمرکز بر قدرتمندسازی میان‌ تنه بدن طراحی شده که این ویژگی برای فاکتور استقامت عضلانی، بسیار موثر هست. تأثیرات دیگر پیلاتس، شامل تقویت آمادگی جسمانی و انعطاف، تأکید بر کشش و تعادل و افزایش انعطاف‌پذیری است.

کراس فیت

آخرین تمرینی که در نظر گرفتیم، کراس فیت هست. یک رشته ورزشی فوق‌العاده و همه جانبه و البته قدرتی. با انجام این ورزش همه ابعاد آمادگی جسمانی به چالش کشیده می‌شود. از این رو هدف کراس فیت، افزایش تواناییِ کلی بدن  است.

توانایی کلی بدن شامل مواردی از جمله قدرت تحمل، استقامت، انعطاف‌‌پذیری، سرعت، هماهنگی و تعادل هست. طبق تحقیقات این ورزش ترکیبی از سبک‌های تمرینی مختلف هست، از جمله: ژیمناستیک، وزنه‌برداری، تمرینات اینتروال شدت بالا، هوازی، تمرین سرعت و استقامت است.

سخن پایانی

این مطلب درباره تقویت آمادگی جسمانی بود. ابتدا توضیح دادیم که آمادگی جسمانی چیست ؟ از فوایدش گفتیم و همه این‌ها به سلامت کلی بدن ختم می‌شود.

در نهایت به این نتیجه رسیدیم که برای داشتن بدنی سالم و فرفره‌ای لازم است که در کارهای روزمره، آمادگی جسمانی‌مان را افزایش دهیم. این راهکار فقط با ورزش عملی است.

اگر دنبال یک برنامه تمرینی مداوم برای افزایش توان بدنی و آمادگی جسمانی‌‌تان می‌گردید، با کارشناسان سبزینه راه مشورت کنید. شاید در ابتدا ورزش سخت به نظر بیاید، اما سلامتی نعمتِ کمی نیست، پس قدرش را بدانید و ورزش را شروع کند.

 

منبع : fitamin.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا