تناسب اندام

ورزش های مهیج کدام‌ها هستند؟

Rate this post

احتمالا تابحال واژه‌ی ورزش‌های مهیج یا extreme sports، بارها در مجلات مختلف و اخبار به گوشتان خورده، یا حتی شاید در تبلیغات فروشگاه‌های ورزشی این عبارت را دیده‌اید. هرچه مفهوم و ایده‌ی ورزش‌های مهیج بیشتر در بین مردم جا می‌افتند، از این واژه هم بیشتر استفاده می‌شود. اما دقیقا این ورزش‌ها کدام‌ها هستند؟ با خواندن این مقاله، از آخرین تحولات این دسته از ورزش‌ها با خبر خواهید شد.

امروز در این مقاله از سبزینه راه نکات خیلی مفید و عملی و کاربردی را برای شما در نظر گرفته ایم.

تعریف ورزش‌های مهیج

شاید بتوان گفت که تعریف ورزش‌های مهیج خیلی شفاف نیست. اگر بخواهیم کلی گویی کنیم، ورزش‌های مهیج فعالیت‌هایی هستند که باعث ترشح آدرنالین می‌شوند، طوری که ورزشکار خودش این را حس می‌کند. این فعالیت‌ها، معمولا خطرناکند، و هر اشتباهی ممکن است باعث آسیب دیدگی، یا حتی برخی اوقات مرگ شود! و دیگر اینکه ورزش‌های مهیج، معمولا تیمی نیستند، و توسط یک فرد اجرا می‌شوند.

در طول دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی، واژه‌ی extreme sports، اختصاصا برای ورزش‌هایی به کار برده می‌شد که ریسک بسیار زیادی داشتند، و مرگ و میر در بین ورزشکارانشان زیاد بود. تاریخچه‌ی ورزش‌های مهیج، مانند اسمش بسیار مهیج است! و خواندنش نشان می‌دهد که چطور این سبک از ورزش‌ها توسعه یافتند، تا به گستردگی کنونی رسیدند. اما امروزه، بر خلاف گذشته، این واژه به کلیه‌ی ورزش‌هایی اطلاق می‌شود که باعث ترشح آدرنالین می‌شوند، اما لزوما زندگی ورزشکار را تحت خطر قرار نمی‌دهند.

مثال‌هایی از ورزش‌های مهیج

ورزش‌های مهیج، طبقه‌بندی گسترده‌ای از فعالیت‌ها را شامل می‌شوند. برخی از انواع متداول آنها، دوچرخه سواری کوهستان، سنگ نوردی، و مسابقات سرعت اتومبیل یا موتور سیکلت و ورزش‌های این چنینی هستند. و عمده‌ی ورزش‌های مهیج دیگر، از این ورزش‌های عمومی مشتق شده‌اند.

همچنین بخوانید:  چرا نمی توانم ورزش کنم؟

بعنوان مثال، اسکی یک ورزش عمومی است. و نسخه‌های تهاجمی دیگر اسکی، همچون اسکی پابرهنه روی آب، یا اسکی نمایشی روی برف، در طول سال‌ها توسعه یافتند و مشتق از ورزش مادر اسکی می‌باشند. یا دوچرخه سواری، یک فعالیت نسبتا تفریحی و بی روح است، اما از سوی دیگر راندن دوچرخه‌های BMX یک فعالیت مهیج است که اصلا به افراد زیر ۲۰ سال و آنهایی که نازک نارنجی هستند توصیه نمی‌شود!

برخی از انواع ورزش‌های مهیج هم هنوز آنقدرها شناخته نشده‌اند. مثلا در کایت لند بُردینگ، از یک برد مخصوص کوهستان، یا لند برد استفاده می‌شود، بردی شبیه به یک اسکیت برد بزرگ، بهمراه تسمه‌هایی که پا در آن فیکس می‌شود. و یک کایت متصل به برد، اسکیت باز را روی زمین می‌کشد!

یا مثلا بولدرینگ، نوعی سخره نوردی است که در آن از هیچ طنابی استفاده نمی‌شود! و معمولا در محیط‌هایی صورت می‌گیرد که تخته سنگ‌های بزرگی در آن وجود دارد. بیس جامپینگ هم فعالیتی است که ورزشکار در آن از جاهای ثابت و بلند، با کمک یک چتر سقوط آزاد می‌کند. این پرش، معمولا از جاهایی همچون ساختمان‌ها، آنتن‌ها، پل‌ها، یا صخره‌ها صورت می‌گیرد. به همین نسبت، انواع بسیار متنوع دیگری از ورزش‌های مهیج وجود دارند، که شاید اسم خیلی از آنها را هم تابحال نشنیده باشیم.

نمایشگاه ورزش‌های مهیج (اکتیم)

بسیار خب، حالا که به سوال «ورزش‌های مهیج کدام‌ها هستند؟» پاسخ داده شد، شاید علاقمند شده باشید که برخی از آنها را امتحان کنید. برخی از آن ورزش‌ها نیازمند تمرین و ممارست زیادی هستند، در حالی که برخی از آنها، مانند دوچرخه سواری کوهستان، بدون راهنمایی‌های یک حرفه‌ای هم انجام شدنی هستند. بهرحال، هر تصمیمی که می‌گیرید، مطمئن باشید که از تجهیزات مناسب استفاده می‌کنید، و اقدامات احتیاطی را هم مد نظر قرار داده‌اید.

همچنین بخوانید:  خطرات کلاس‌های ورزشی گرم

یکی از بهترین نقاط برای تصمیم گیری و شروع یک ورزش مهیج، شرکت در نمایشگاه ورزش‌های مهیج (اکتیم) است. این نمایشگاه، که برای اولین نوبت خود از ۱۶ مهرماه ۹۴ به مدت ۳ روز در ورزشگاه آرارات تهران برگزار می‌گردد، با اجرای زنده‌ی انواع ورزش‌های مهیج همچون اسکیت سرعت، کلیستنیکس، پارکور، ایروبیک مهارتی و حرفه‌ای و غیره، شما را از نزدیک با این فعالیت‌ها آشنا خواهد کرد.

همچنین این فرصت را خواهید داشت تا با انواع شرکت‌هایی که در زمینه‌ی ورزش‌های مهیج فعالیت می‌کنند نیز آشنا شوید و تجهیزات آنها را از نزدیک مورد بررسی قرار دهید. بعلاوه، در این نمایشگاه رایگان، می‌توانید در ورک‌شاپ‌های متنوع، همچون «اصول کمپینگ در کوهستان»، «سنگ نوردی»، و «آشنایی و استفاده از انواع واکس‌های اسکی و اسنوبورد» نیز شرکت کنید، و کلی اطلاعات مفید و جدید کسب نمایید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا