سلامتی

پوکی استخوان بیماری خاموش در زن‌ها

Rate this post

کارد به استخوان رسیده و صدای شکسته شدن آن به گوش می‌رسد. بله؛ این صدا و دردی است که اکثرا بانوان در سنین میانسالی با آن روبرو می‌شوند. کافی است خانم‌ها کمی پا به سن بگذارند و پدیده یائسگی زودرس به سراغشان بیاید.

درصد بالای ریسک پذیری خانم‌ها در جدول سلامت جهانی به این موضوع اشاره دارد که باید هر چه زودتر برای کاهش خط صعودی این نمودار دست به کار شد. به همین منظور مجله سبزینه راه در این مطلب به خطر پوکی استخوان برای زنان و راه‌های پیشگیری از آن می‌پردازد.

امروز در این مقاله از سبزینه راه نکات خیلی مفید و عملی و کاربردی را برای شما در نظر گرفته ایم.

پوکی استخوان

استخوان بافت زنده‌ای است که مدام در حال ترمیم و جایگزینی درخود است تا بتواند دچار شکستگی زودرس نشود. حال دانشمندان بر این باورند که احتمال ابتلا به پوکی استخوان به میزان توده استخوانی که در جوانی به دست آمده است، کاملا بستگی دارد.

این توده استخوانی تا حدودی در پرونده ارثی هر خانواده قرار می‌گیرد و درصد باقی مانده به نژاد و میزان توده جمع آوری‌شده در دوران جوانی برمی‌گردد.

هرچه توده استخوانی بیشتر باشد، استخوان محکم‌تری در “بانک توده” خواهید داشت. در نتیجه با افزایش سن احتمال ابتلا به پوکی استخوان هم بیشتر می‌شود.

اما امان از آن روزی که پوکی استخوان باعث ضعف و شکنندگی در استخوان‌های انسان شود، به طوری که فقط با یک فشار، ضربه کوچک یا حتی سرفه شدید امکان شکستگی به مرز ۹۰ درصدی خود برسد. در اصل شکستگی‌های مربوط به پوکی استخوان بیشتر در مفاصل ران، مچ یا ستون فقرات رخ می‌دهد، که نقاط اصلی برای بدن هر انسان است.

همچنین بخوانید:  چیزهایی که هر سالمندی درباره ورزش باید بداند!

 

پوکی استخوان پشت درهای یائسگی

پوکی استخوان وقتی اتفاق می‌افتد که ایجاد استخوان جدید با از بین رفتن استخوان فرسوده دیگر امکان پذیر نباشد و این بدین معنا است که زنگ خطر برای استخوان‌ها زده شده است و کوچک‌ترین ضربه می‌تواند زندگی این افراد را به مخاطره بی‌اندازد.

این اتفاق برای اکثر خانم‌ها زمانی رخ می‌دهد که یائسگی که یکی از دوره‌های طبیعی زندگی اغلب زنان است به سراغشان بیاید. در این زمان تخمدان‌ها به میزان کمتری هورمون‌های زنانه، به خصوص استروژن را ترشح کرده و سبب بروز علائم یائسگی می‌شوند.

همچنین تخمدان‌ها دیگر تخمک از خود آزاد نمی‌کنند. در نتیجه سیر طبیعی بدن به ناگاه بهم می‌ریزد و هورمون‌ها تغییر می‌کنند و یائسگی به یکی از دلائل جدی برای پوکی استخوان در زنان بدل می شود.

متاسفانه پوکی استخوان در زنان به دلیل کم بودن توده استخوان و پدیده یائسگی به نسبت آقایان شایع‌تر است. بنابراین یائسگی و کاهش هورمون‌های جنسی می توانند ریسک پذیری جنس مونث را بالا ببرد و استخوان ها را تحت شعاع خود قرار دهد. جالب است بدانید که، یائسگی و کاهش هورمون ارتباط کاملا مستقیم با یکدیگر دارند و پوکی استخوان را رو به زوال می‌کشاند.

علائم پوکی استخوان

استخوان‌ها تا سن ۲۰ سالگی مراحل رشد و تکمیل توده استخوانی را در هر زن سپری می‌کند. این روند تا ۳۰ سالگی هم ادامه دارد. اما به یک باره متوقف می‌شوند و با افزایش سن در بانوان، این توده‌های استخوانی دیگر مانند قبل عمل نمی‌کنند.

اما این توقف سیر فیزیولوژیک در بدن علائم خاصی را نشان می‌دهد؟! به طور معمول هیچ علائمی در مراحل اولیه پوکی استخوان وجود ندارد و فرد مبتلا نمی‌تواند متوجه شروع این بیماری شود.

همچنین بخوانید:  شستن این مواد غذایی قبل از پخت اشتباه است

اما هنگامی که استخوان‌ها از پوکی مکرر شروع به ضعیف شدن کردند. علائم و دردهای مزمن ناشی از شکستگی یا افتادن مهره‌های کمر، مچ درد و کوتاه شدن قد به مرور زمان به سراغ فرد بیمار می‌آید. اگر به معده درد نیز دچار هستید مطلب درمان خانگی معده درد عصبی را بخوانید.

 

پیشگیری از پوکی استخوان

برای پیشگیری از پوکی استخوان باید موارد مشخص شده توسط سازمان جهان بهداشت (WHO) را رعایت کرد. این موارد بدین شرح است:

  • رژیم غذایی مناسب ( استفاده از غلات، لبنیات، حبوبات، سبزی، ماهی و میوه)
  • ورزش
  • کاهش وزن (برای سبک شدن حجم بدن و فشار نیاوردن به استخوان ها)
  • استفاده از منابع کلسیم و ویتامین D (قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب)
  • خودداری از مصرف دخانیات، نوشابه و قهوه به مدت طولانی، مصرف آب (۷ تا ۸ لیوان در روز)

 

 

منبع : deltapayam.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا