روانشناسی

۲۵ ویژگی جالب افراد باهوش

Rate this post

عموما افراد باهوش، صفات خاصی دارند که آنها را از دیگران متمایز می‌کند. در این مقاله به بررسی ویژگی های افراد باهوش که در بسیاری از مطالعات اثبات شده است، اشاره خواهیم کرد. البته این بدان معنا نیست که افراد دیگر، بهره هوشی پایینی دارند بلکه این ویژگی‌ها به طور کلی در بیشتر افراد باهوش مشاهده شده است.

امروز در این مقاله از سبزینه راه نکات خیلی مفید و عملی و کاربردی را برای شما در نظر گرفته ایم.

انواع گوناگونی از هوش وجود دارد که از جمله آنها می توان به هوش هیجانی، هوش کلامی و هوش منطقی اشاره کرد. در این مقاله منظور ما از افراد باهوش، افرادی نیستند که هوش تک بعدی دارند بلکه منظور افرادی هستند از انواع گوناگون هوش به خوبی بهره می‌برند. در ادامه ابن مقاله از مجله سبزینه راه،  ۲۵ مورد از ویژگی هایی که در بین افراد باهوش بیشتر دیده شده است آورده شده است. با ما همراه باشید.

۲۵ ویژگی افراد باهوش

۱- ساکت‌اند

از جمله ویژگی افراد باهوش ساکت بودن آنهاست. همه فکر می‌کنند آدم‌های ساکت درون‌گرا هستند و به لحاظ روابط اجتماعی ضعیف عمل می‌کنند. این مسئله همیشه صحیح نیست. نمی‌توان گفت که همه آدم‌های ساکت باهوش‌اند، اما افراد باهوش سعی می‌کنند اگر موقعیتش فراهم باشد گوشه‌ای ساکت بنشینند. این افراد به حرف‌هایی که زده شده گوش می‌دهند، فکر می‌کنند و خود را برای پاسخ آماده می‌کنند و همیشه سکوت را به گفت‌وگوهای بی‌هدف ترجیح می‌دهند.

۲- علاقه ای به سیگار کشیدن ندارند!

تحقیقی روی ۲۰۰۰۰ نفر انجام شده است که همبستگی بین میزان هوش و تمایل به سیگار کشیدن را سنجیده است. رابطه ی بین ضریب هوشی و تعداد سیگارهایی که در روز استعمال می شود کاملا مشخص شده است. ضریب هوشی کسانی که در روز بیش از یک پاکت سیگار می کشیدند به طور متوسط ۹۰ بود.

ضریب هوشی کسانی که در روز کم تر از یک پاکت سیگار میک شیدند به طور متوسط ۹۴ بود و ضریب هوشی کسانی که هرگز سیگار نمی کشیدند به طور متوسط ۱۰۱ بود. یعنی تفاوت ضریب هوشی کسانی که سیگار نمی کشیدند و کسانی که زیاد سیگار می کشیدند ۱۲ درصد بود.

۳- شب بیدارند!

آیا شما نیز دوستانی دارید که خودشان ساعت ۱۱ شب می‌خوابند و فکر می‌کنند شما که ساعت ۲ می‌خوابید، عجیب و غیر عادی هستید؟ شاید آنها خیلی عجیب و غریب هستند که اینقدر زود می‌خوابند! حقیقت این است که افراد باهوش نیمه‌شب‌ها بیدار هستند چرا که در این مواقع بهترین عملکردشان را دارند و اموراتشان را در این زمان به بهترین نحو می‌توانند به سرانجام برسانند. افراد هوشمند شب‌ها سریعا فرسوده و خسته نمی‌شوند و مثلا ساعت ۱۰ شب نمی‌خوابند. آن‌ها بیدار می‌مانند و بر روی پروژه‌های گوناگونشان تمرکز می‌کنند و به حل مسائلشان می‌پردازند.

همچنین بخوانید:  عادت های مخربی که سلامت مغز را به خطر می اندازند

۴- از خودشان تعریف نمی کنند

افراد باهوش انتقادپذیر هستند و همچنین گاهی خودشان را نقد می‌کنند. این افراد مدام در همه مجالس از ویژگی های مثبت خود حرفی نمی زنند. یکی دیگر از خصوصیات افراد باهوش اینست که به دنبال فخر فروشی و تحت تأثیر قرار دادن دیگران نیستند و دوست دارند عیب‌های خود را اصلاح کنند.

۵- افراد باهوش گربه را بیشتر از سگ دوست دارند!

تحقیقی نشان داد بیشتر کسانی که سطح بالایی از توانایی شناختی را نشان داده بودند به گربه علاقه داشتند . ” افراد گربه دوست ” درون گراتر، خود رای و روشنفکرتر بودند . این محققان معتقدند افرادی که گرایش به روشنفکری دارند، که معمولا افراد باهوشی هستند، به خاطر ویژگی های شخصی شان گربه را انتخاب می کنند نه سگ.

۶- عموما افراد بی‌نظمی هستند

آیا در کودکی به خاطر بی‌نظمی های عجیب و غریبی که داشتید، توسط مادرتان مورد سرزنش قرار گرفته اید؟ فارغ از خانواده،احتمالا الان هم که بزرگسال هستید و انسان بالغی به شمار می‌روید، دوستان و هم‌سن و سالانتان شمارا فردی بی انضباط می‌دانند. آنها حتی ممکن است به خاطر این ویژگی شما را شماتت و سرزنش کنند. این در حالی است که تحقیقات نشان می‌دهد بی نظم بودن نشانه این است که افراد مغز فعال‌تری نسبت به دیگران دارند و در عین بی نظمی، از ذهن منظم و کارآمدی بهره می‌برند. البته فکر می‌کنم پرتاب لباس هایتان بر روی زمین و یا رهاکردن ظرف‌های نشسته‌تان راه خوبی برای اثبات هوش بالایتان نباشد!

۷- فحاشی می کنند!

شما نباید تصور کنید هر کسی که از واژه‌های ناسزا استفاده می‌کند خیلی باهوش است، اما پژوهشگران پی برده‌اند کسانی که مکررا فحش می‌دهند ممکن است نسبت به کسانی که فحش نمی‌دهند دامنه‌ی واژگان گسترده‌تری داشته‌باشند. دلیلی وجود دارد که باور کنیم آدم‌های فحاش در کل از مهارت‌های واژگانی خود اطمینان بیش‌تری دارند. این یعنی استفاده از این نوع واژه‌ها روش مطمئنی برای قضاوت درباره‌ی هوش یک فرد نیست. با این حال به یاد داشته‌باشید برخی از آدم‌های خیلی کودن نیز از واژه‌های ناسزا استفاده می‌کنند. برای تایید هوش یک فرد، مطمئن شوید به همراه این خصوصیت، خصوصیات دیگر این فهرست نیز در فرد وجود دارد.

۸- به پوشیدن لباس تکراری علاقه‌دارند

اکثر افراد موفق و قوی، هر روز یک لباس تکراری می‌پوشند و این هیچ ربطی به تنبلی و عدم شناخت از مد روز ندارد. بلکه، بر اساس مطالعه، این یکی از ویژگی‌های نوابغ است.

البته، بدون شک، افراد موفق و قوی، نابغه هستند. و همان‌گونه که می‌دانید، زندگی آنها مملو از تصمیمات دشوار است. بنابراین، برای کاهش زمان‌ گذاشتن برای تصمیم‌گیری درمورد چیزهای احمقانه، ذهن‌شان را بر مسائل مهم تر متمرکز‌ می کنند. بدین منظور، آنها استانداردهایی را برای خود در نظر می‌گیرند و یکی از آنها پوشیدن لباس تکراری است.

مثلا، استیو جابز، به پوشیدن جین‌های یقه اسکی سیاه و کفش‌های اسنیکر معروف بود. و مارک زوکربرگ را می‌توان هر روز با یک تی‌شرت خاکستری و شلوار جین دید. آلبرت انیشتین نیز چند دست از یک مدل کت و شلوار داشت.

همین! پوشیدن یک لباس، نشانه یک نابغه واقعی است. آیا شما هم چند عدد از یک مدل تی‌شرت دارید؟

۹- به شانس اعتقادی ندارند

بسیاری از مردم همه اتفاقاتی که برایشان می افتد را نتیجه بد و خوب بودن اقبالشان می‌دانند. این افراد فکر می‌کنند اگر کسی خوش‌شانس باشد، موفق می‌شود و اگر بدشناس باشد، شکست می‌خورد. در حالی که این‌گونه نیست و افراد باهوش به خوبی نادرست بودن این نظریه را درک می‌کنند. آنها فکر می‌کنند موفقیت از برنامه‌ریزی، سخت‌کوشی، تصمیم‌گیری صحیح و شاید وجود مقادیری از استعداد نشأت می‌گیرد. شکی در این نیست که ممکن است اتفاقات ناخواسته گوناگونی در زندگی همه افراد رخ دهد اما وابسته دانستن موفقیت و یا شکست به شانس و اقبال به نظر احمقانه می‌رسد.

همچنین بخوانید:  برای کنترل خشم کودکان چه باید کرد

۱۰- تطبیق‌پذیر هستند

گاهی اوقات همه چیز به هم می‌ریزد و از قاعده خارج می‌شود و این ماییم که باید باید به سرعت با شرایط جدید وفق پیدا کنیم. در چنین شرایطی، شما هیچ انسان باهوشی را پیدا نمی‌کنید که از وضع جدید شاکی باشد و غرولند کند. آنها در عوض به کاری می‌پردازند که قبلا نیز انجام می‌دادند و شاید این یکی از رموز موفقیت آن ها باشد. آنها شرایط جدید را می‌پذیرند و تلاش می‌کنند تا آن را تغییر دهند. انسان های باهوش این‌گونه نیستند که فقط در شرایط ایده‌آل رشد کنند بلکه در هر شرایطی به پیشرفت خود ادامه می‌دهند.

۱۱- وقتی در مورد موضوعی اطلاعی ندارند، به آن معترف می‌شوند

افراد باهوش تا زمانی که مطمئن نباشند که از چیزی کاملا مطلع هستند، وارد بحث با دیگران در آن موضوع نمی‌شوند. بر عکس، افراد زیادی وجود دارند که در بحث‌های گوناگون شرکت می‌کنند و درباره هرموضوعی نظر می دهند حتی اگر از آن قضیه هیچ اطلاعی نداشته باشند.

۱۲- افراد باهوش همیشه نگرانند

افراد بی‌باک زیادی وجود دارند که بدون تفکر و تأمل، ریسک‌های بزرگی را قبول می‌کنند. این افراد از جمله افراد باهوش به شمار نمی‌آیند. افراد باهوش همیشه نگرانی‌های زیادی داشته و به فکر گذشته و آیندشان هستند و ریسک‌هایی حساب شده و منطقی را می‌پذیرند.

۱۳- شوخ طبع هستند

افراد بسیار زیادی هستند که می توانند شما را با شوخی‌های گاهی مسخره بخندانند اما شما در واقع به آنها می‌خندید نه با آنها!

در مقابل، فقط یک انسان باهوش است که می‌تواند یک سریال کمدی بسازد و یا یک نمایشنامه کمدی بنویسد. شوخی آن‌ها بهتر، جذاب‌تر و هوشمندانه‌تر است. اگر بخواهید از تشویش و اضطرابتان بکاهید، افراد باهوش بهترین گزینه برای کمک به شما هستند.

۱۴-به تنهایی علاقه دارند

افراد باهوش به کسی نیاز ندارند که وقتشان را با او بگذرانند که البته این بدین معنا نیست که آنان اجتماعی نیستند، بلکه اگر شما علاقه‌مند باشید تا وقتتان در کنارشان بگذرانید، به خوبی استقبال می کنند. انسان‌های هوشمند استقلال کافی دارند و نیازی به دیگران ندارند. چنین افرادی سعی می‌کنند برای خوشی‌ها و تفریحاتشان به کسی متکی نباشند.

۱۵- کنجکاو هستند

افراد باهوش مانند کودکان درباره جهان پیرامونشان کنجکاو هستند. آن‌ها می‌خواهند همه چیز را بدانند! از این که اشیاء گوناگون چگونه کار می‌کنند و چگونه جهان هستی به وجود آمد تا این که چرا ۲+۲=۴؟ آن‌ها همیشه سوال می‌پرسند و تشنه دانستن هستند و البته هیچ‌وقت سیر نمی‌شوند.

۱۶- همیشه در حال یادگیری هستند

افراد فوق‌العاده باهوش تشنه‌ی یادگیری هستند و هر لحظه می‌خواهند به دانش و اطلاعات خود اضافه کنند. این افراد از کتاب خواندن، هنر، کشف زبان‌ها و فرهنگ‌های جدید لذت می‌برند. فارغ‌التحصیل شدن برای این افراد به معنای پایان یادگیری نیست. آن‌ها درباره‌ی همه چیز سوال دارند و برای رسیدن به جواب سوال‌‌هایشان تلاش زیادی می‌کنند.

۱۷- اهل دروغ گفتن هستند

چون افراد باهوش، از توانایی خود آگاهند، برای بیرون‌آمدن از وضعیت سخت، بیشتر از مردم عادی دروغ می‌گویند.

دروغ‌ گفتن، نیازمند دقت و پردازش مغز است، دانشمندان نشان‌ دادند که بخش‌هایی از مغز که در حافظه فعال نقش‌ دارند، در افراد باهوش‌تر، توسعه‌یافته‌ترند و هنگام دروغ‌ گفتن، فعال‌ می‌شوند.

به‌هرحال، تحقیق انجام شده در دانشگاه آکسفورد ادعاکرد که افر اد باهوش در اعتمادکردن به مردم بهتر عمل‌می‌کنند، بنابراین احتمال‌دارد که اعتماد به مردم، نشانه هوش باشد.

۱۸- شنونده خوبی هستند

هنگام گفت‌وگو با دیگران، فرد باهوش برای قطع‌ کردن حرف طرف مقابل و صحبت‌ کردن‌های طولانی تمایل یا تلاشی ندارد. آنها واقعا ساکت می‌نشینند و به آنچه گفته می‌شود گوش می‌دهند تا بتوانند به این گفته‌ها فکر کنند. اگر آنها چیزی بپرسند، حقیقتا به گفت‌وگو جهت می‌دهند. آنها واقعا توصیه‌های مفیدی ارائه می‌دهند یا حتی با روش خود، شما را به سوی نتایج صحیحی سوق می‌دهند. اگر دوستان شما از صحبت با شما لذت می‌برند و به شما می‌گویند که مستمع خوبی هستید، شما احتمالا یک دوست خوب و البته فرد باهوشی هستید.

همچنین بخوانید:  تب روانی: رابطه استرس و تب چیست؟

۱۹- کارهای روزمره شان را به تعویق می اندازند!

معمولا افراد باهوش انجام امور روزانه‌ی خود را به‌ تعویق می‌اندازند، چون روی مسائل مهم‌تری تمرکز می‌کنند. این دیدگاه جالبی است اما برخی از دانشمندان بر این عقیده‌اند که افراد باهوش حتی کارهای مهم را نیز به ‌تعویق می‌اندازند.

آدام گرنت، استاد روان‌شناسی دانشکده‌ی وارتون، می‌گوید: «به‌تعویق انداختن وظایف، کلید نوآوری است و استیو جابز به شکل راهبردی از آن استفاده می‌کرد.

وقتی استیو جابز کارها را به ‌تعویق می‌انداخت و احتمالات را بررسی می‌کرد، یعنی وقت آن بود تا به جای پرداختن به ایده‌های معمولی، واضح و آشنا به سراغ ایده‌های جدید و متفاوت بروند.

۲۰- خواندن را زودتر یاد می گیرند

بچه ی باهوش خواندن را زودتر و راحت تر یاد می گیرند. از طرف دیگر، خود خواندن هم باعث توسعه ی توانایی های شناختی می شود. تحقیقی که روی ۱۸۹۰ دوقلو در سنین مختلف انجام شد نشان داد که زود یاد گرفتن مهارت های خواندن به رشد سریع تر هوش مربوط می شود . مکانیسم این فرایند هنوز مورد سوال است.

۲۱- در برابر تغیرات مقاومت نمی کنند

آلبرت انیشتین می گوید: «معیار هوش توانایی تغییر است. افراد باهوش پذیرای ایده ها و امکانات جدید هستند. آنها برای نظرات دیگران ارزش قائل هستند و گزینه های مختلف را قبل از تصمیم گیری ارزیابی می کنند.

در واقع، مطالعه‌ای که در دانشگاه ییل انجام شد، نشان داد که افراد باهوش تمایل دارند دیدگاه‌های دیگران را باز نگه دارند و تا زمانی که نظرات متفاوتی را نشنیده باشند، نظرات خود را تدوین نمی‌کنند.

آنها همچنین می دانند که همه چیز تغییر می کند، بنابراین نیازی به نگه داشتن راه حل اولیه خود احساس نمی کنند. آنها از مقاومت در برابر تغییر رنج نمی برند. آن‌ها مهارت انعطاف‌پذیری ذهنی کافی برای تغییر دارند، اگر در طول مسیر متوجه شوند که برنامه‌شان کار نمی‌کند.

در واقع، آنها همیشه به دنبال جایگزین های جدیدی هستند که به آنها امکان می دهد راه حل های خود را بهینه کنند.

۲۲ – آنها در روابط جنسی بسیار مشکل‌پسند هستند.

مردانی که از هوش بالاتری برخوردار هستند، نسبت به افراد معمولی تمایل کم‌تری به تنوع جنسی دارند. هم‌چنین میزان تنوع جنسیِ افرادی که در دانشگاه‌های سطح بالا در حال تحصیل بودند، پایین‌تر از دانشجویانِ دانشگاه‌های سطح پایین است.

آدم‌های با IQ بالا تمایلِ بیش‌تری به تک‌همسری دارند و اغلب، فرزندان کمی دارند یا کلا فرزندی ندارند.

۲۳- ویژگی‌های جسمانی

با تعجب باید گفت، برخی خصوصیت‌های جسمانی افراد باهوش هم با دیگران متفاوت است. آدم‌هایی که چشمان آبی دارند، لاغر و قد بلند و/یا چپ‌دست هستند، نسبت به افراد دیگر باهوش‌ترند.

آدم‌های چشم‌آبی از لحاظ انجام وظایف و تفکرات راهبردی چنان عملکرد خوبی در مدرسه دارند که می‌توانند یک سر و گردن از بقیه بالاتر باشند. آدم‌های چپ‌دست توانایی دسترسی به آن بخش از مغز را دارند که اغلبِ آدم‌های راست‌دست به آن بخش دسترسی کم‌تری دارند؛ دایره‌ی لغاتِ کامل‌تری دارند و نسبت به افراد راست‌دست مشکلات را بهتر حل می‌کنند.

کودکان قد بلند عملکرد بهتری در آزمون‌های شناختی دارند و آدم‌هایی با BMI (شاخص توده‌ی بدنی) زیر ۲۰ نسبت به آدم‌های چاق‌تر دایره‌ی لغات بهتری دارند.

۲۴- آنها کارهایی را انجام‌می‌دهند که دیگران آنها را مسخره‌می‌کنند

همه به برادران رایت خندیدند، نخندیدند؟ چون هیچ‌کس هدفی مانند هدف آنها نداشت. داروین، پس از ارائه تئوری تکامل، توسط جامعه علمی به‌ باد انتقاد گرفته شد. سقراط مجببور به خوردن سم شد زیرا یونانی‌ها معتقدبودند که با افکار تند خود، جوانان را فاسد کرده است.

۲۵- اهل طعنه‌زدن هستند

آیا گفتن لطیفه‌های طعنه‌آمیز، راه موردعلاقه شما برای ابراز علاقه به دوستان‌تان است؟

با استناد به مطالعه‌ای دردانشگاه هاروارد، طعنه و لطیفه، می‌تواند فرآیندهای تفکر خلاق را افزایش‌دهد. و توانایی سخنان هوشمندانه و طعنه‌آمیز، نشانه هوش بالاتر است.

گفتن و شنیدن لطیفه‌های طعنه‌آمیز، نیازمند تلاش زیاد گوینده و شنونده، به‌منظور فهمیدن محتوای طنز آن است. این، خلاقیت و عملکرد شناختی هردوطرف را تقویت‌می‌کند.

 

منبع : gazane.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا