زیبایی

15 نکته ساده برای اینکه موهایتان سریع‌تر و قوی‌تر رشد کنند

برخی از ما رویای داشتن موهایی بلند و زیبا را در سر می‌پرورانیم، اگرچه به نظر نمی‌رسد موهای خود را سریع‌تر رشد کنیم. حقیقت تلخ این است که هیچ اکسیر معجزه آسایی مخفی وجود ندارد که بتواند به شما جهش رشد موی راپونزل مانند بدهد. اما چند تکنیک وجود دارد که می‌توانید به روتین مراقبت از مو اضافه کنید که ممکن است باعث رشد بهتر موها و افزایش ضخامت و استحکام مو شود. برای بررسی این نکات مفید به خواندن مقاله ادامه دهید.

امروز در این مقاله از سبزینه راه نکات خیلی مفید و عملی و کاربردی را برای شما در نظر گرفته ایم.


علم رشد مو


رشد مو دارای سه مرحله آناژن، کاتاژن و تلوژن است. هر تار مو مرحله رشد خود را دارد. مرحله آناژن مرحله رشد است و معمولاً بین دو تا شش سال طول می‌کشد. فاز کاتاژن بعد از مرحله آناژن می‌آید و شامل انتقال یا تجدید فولیکول‌های مو می‌شود که چهار تا شش هفته طول می‌کشد. مرحله تلوژن (آخرین مرحله) مرحله استراحت است که در آن رشد مو متوقف می‌شود. موی انسان در سال حدود شش اینچ رشد می‌کند.
واقعیت جالب: شما با 5 میلیون فولیکول مو به دنیا آمده‌اید که 100000 فولیکول آن روی پوست سر شماست. طبق آکادمی پوست آمریکا، از دست دادن 50 تا 100 فولیکول مو در هر روز طبیعی است.
اکنون که از مراحل مختلف رشد مو آگاه شدید، اجازه دهید ببینیم که برای تحریک رشد سریع مو چه کاری می‌توانید انجام دهید.


چگونه موها سریع‌تر رشد کنند؟


1. پوست سر خود را ماساژ دهید

برای بهتر شدن رشد مو پوست سر خود را ماساژ دهید

ماساژ پوست سر ساده‌ترین راه برای تحریک رشد مو است. ماساژ پوست سر نه تنها احساس خوبی دارد، بلکه گردش خون را تقویت کرده و موها را تقویت می‌کند. ماساژ پوست سر همچنین روغن‌های پوست سر را که ریشه‌ها را تقویت کرده و موهای شما را مرطوب نگه می‌دارد، بسیج می‌کند.
ماساژ پوست سر باعث آرامش می‌شود و به رشد مو کمک می‌کند. ماساژ با روغن نارگیل باعث افزایش رشد و استحکام مو می‌شود. این روغن مملو از ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری است و به عنوان یک حالت‌دهنده طبیعی مو عمل می‌کند. ماساژ ملایم مو با روغن‌های داغ، پوست سر را تغذیه، احیا و تسکین می‌دهد.

2. موهای خود را به طور منظم کوتاه کنید

برای بهتر شدن رشد مو، موها را منظم کوتاه کنید

موهای آسیب دیده یا موهایی که انتهای آن‌ها شکافته شده است از رشد موهای جدید جلوگیری می‌کند. کوتاه کردن منظم مو ضروری است. در صورت عدم درمان، دو شاخه شدن موها می‌تواند موهای شما را کدر، خشک و درهم کند. کوتاه کردن، شکستگی مو را نیز درمان می‌کند.
با این حال، به یاد داشته باشید که به اصطلاح زیاده‌روی نکنید. میانگین زمان بین هر اصلاح باید 3 تا 4 ماه باشد. همچنین در حین کوتاه کردن موهای خود نیم اینچ تا یک اینچ موهای خود را کوتاه کنید.

همچنین بخوانید:  درمان های خانگی برای رفع منافذ باز پوست

3. یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید

رژیم غذایی سالم و متعادل باعث رشد مو می شود

یک رژیم غذایی سالم تضمین می‌کند که موهای شما تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد طولانی و قوی را دریافت می کند. یک رژیم غذایی سالم و متعادل حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز برای تقویت رشد مو است. غذاهای غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز باعث رشد مو می‌شوند. غذاهای غنی از پروتئین و اسیدهای آمینه که برای رشد مو ضروری هستند، مصرف کنید.

4. زیاد موها را نشویید

برای بهتر شدن رشد رشد مو زیاد موها را نشویید

تمیز نگه داشتن موهایتان برای بهداشت و رشد مو ضروری است. اما افراط در آن می‌تواند بیش از آنکه فایده داشته باشد، ضرر دارد. شامپو کردن روزانه موها می‌تواند موهای شما را خشک کرده و روغن‌های طبیعی پوست سر را از بین ببرد. یک جایگزین خوب شامپوهای بدون مواد شیمیایی غنی شده با مواد بلند کننده مو است. شامپو زدن روزانه نیز می‌تواند باعث کم آبی موهای شما شود. همچنین، ریشه مو در هنگام خیس شدن ضعیف‌ترین است. بنابراین، پس از هر بار شستشو باید موها را به آرامی شانه کنید.

5. از ابزارهای سبک حرارتی اجتناب کنید

از ابزارهای سبک حرارتی استفاده کنید.

استفاده بیش از حد از ابزارهای حالت‌دهنده مانند سشوار و اتوهای فر یا صاف می‌تواند به موهای شما آسیب برساند و آن را خشک و شکننده کند. می‌توانید از چنین ابزارهایی در تنظیمات کم حرارت استفاده کنید. برای جلوگیری از شکستن مو از محافظ‌های حرارتی استفاده کنید.

6. پک‌های طبیعی مو را امتحان کنید

از پک های طبیعی مو برای رشد مو استفاده کنید

می‌توانید از مزایای پک‌های موی طبیعی آگاه باشید. ماسک‌های مو مواد مغذی حیاتی را فراهم می‌کنند که به تغذیه و تقویت موهای شما کمک می‌کند و به رشد سریع‌تر آن کمک می‌کند. از ماسک‌های مو استفاده کنید که ساقه مو را مرطوب می‌کند.
از عسل و لیمو گرفته تا آووکادو و روغن زیتون، گزینه‌های زیادی وجود دارد که موهای شما را مرطوب می‌کند، آن‌ها را ابریشمی می‌کند و آن را قادر می‌سازد تا با پتانسیل کامل رشد کند. درمان‌های طبیعی و بسته‌های مو حاوی مواد گیاهی مانند انگور فرنگی، شیکاکای (آکاسیا کانسینا)، آب پیاز و شیر نارگیل به تغذیه و تقویت رشد مو کمک می‌کنند. ماسک تخم مرغ و دارچین همچنین به تحریک گردش خون و تغذیه تارهای مو کمک می‌کند.

7. موهای خود را به طور منظم حالت دهید

برای بهتر شدن رشد مو، موهای خود را حالت دهید

یک نرم کننده به جایگزینی لیپیدها و پروتئین‌های داخل ساقه مو کمک می‌کند و همچنین کوتیکول مو را مهر و موم می‌کند. درمان‌های حالت‌دهنده و بازسازی کننده عمیق به آبرسانی تارهای مو، ترمیم موهای آسیب دیده و از بین بردن موخوره کمک می‌کند.

8. موهای خود را زیاد برس نزنید

برای رشد بهتر مو، موهای خود را زیاد برس نزنید.

در حالی که برس زدن مو ضروری است، انجام زیاد آن می‌تواند به تارهای مو آسیب برساند. اصطکاک مداوم ناشی از برس زدن مو می‌تواند تارهای مو را بشکند و از رشد سریع‌تر آن‌ها جلوگیری کند. نکته کلیدی این است که موهای خود را به آرامی برس بزنید، که پوست سر را تحریک می‌کند، روغن‌های طبیعی را آزاد می‌کند و به پخش شدن آن روغن‌ها در طول تارهای مو کمک می‌کند. مسواک زدن شدید ممکن است باعث آلوپسی کششی شود.

‌9. روکش بالش خود را عوض کنید

برای رشد بهتر مو از روبالشتی ابریشم استفاده کنید.

روکش‌های نخی معمولی خود را با روکش‌های ابریشمی جایگزین کنید. روکش‌های بالش نخی لایه‌های کوتیکول خارجی موهای شما را بلند می‌کنند و آن‌ها را بیشتر در معرض وز، شکستن و آسیب قرار می‌دهند. ابریشم صاف‌تر است و اصطکاک کمتری ایجاد می‌کند. با روکش بالش ابریشمی، با گره‌های کمتری از خواب بیدار خواهید شد.

همچنین بخوانید:  انواع اندام بانوان و لباس های مناسب آنها

10. از مکمل‌ها استفاده کنید

از مکمل برای رشد مو استفاده کنید

کمبود مواد مغذی می‌تواند رشد مو را نیز متوقف کند. علاوه‌بر غذاهای واقعی، می‌توانید مکمل‌هایی نیز مصرف کنید که به افزایش رشد مو کمک می‌کند. مکمل‌های بیوتین و مولتی ویتامین ممکن است به رشد سریع مو کمک کنند. دریافت مقدار زیادی امگا 3 نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

11. موهای خود را با آب سرد آبکشی کنید

موهای خود را با آب سرد آبکشی کنید

شستشوی موها با آب سرد باعث می شود تا کوتیکول‌ها صاف شوند و موهای شما نرم و قابل کنترل شود. از آبکشی با آب داغ خودداری کنید زیرا می‌تواند به موهای شما آسیب برساند. آبکشی با آب سرد نیز کوتیکول‌ها را می‌بندد و موها را تقویت می‌کند.

12.موهایتان را با حوله‌های میکروفایبر ببندید

برای رشد بهتر مو، موهای خود را با حوله بندید

پیچیدن موها در حوله بلافاصله بعد از شستشو منطقی به نظر می‌رسد. با این حال، موهای خیس شکننده و مستعد شکستن هستند. بنابراین، موهای خود را با یک حوله خشک کنید. این کار از آسیب مو جلوگیری می‌کند. همچنین، حوله سنتی خود را با حوله‌ای که از میکروفیبر ساخته شده است جایگزین کنید. حوله‌های حمام سنتی حاوی الیاف بزرگ بافته شده هستند که ممکن است باعث شکستگی مو شوند. حوله‌های میکروفایبر به این اندازه کرکی نیستند و به سرعت آب را از موهای شما جذب می‌کنند بدون اینکه آسیبی به آن‌ها وارد شود.

13. استرس را کاهش دهید

برای رشد بهتر مو استرس را کاهش دهید

استرس زیاد یکی از دلایل شایع ریزش مو است. تمرین یوگا، مدیتیشن و سایر تمرینات کاهش استرس می‌تواند سطح استرس شما را کاهش دهد. هر شب هشت ساعت بخوابید و سرگرمی‌های آرامش بخش را پرورش دهید.

14. از سفید کننده دوری کنید

سفید کننده‌های مو، کوتیکول‌های مو را باز می‌کنند و ممکن است آسیب قابل توجهی به مو وارد کنند. موهای تحت درمان با مواد شیمیایی بیشتر در معرض شکستگی و شکافتن انتهایی هستند. هرچه درمان‌های شیمیایی یا رنگی کمتر باشد، رشد موهای شما بهتر و سریع‌تر است.

15. درمان‌های مبتنی‌بر کافئین

برای رشد بهتر مو از درمان های مبتنی بر کافئین استفاده کنید.

کافئین سلول‌های ماتریکس را در یک فولیکول موی سالم تحریک می‌کند و ممکن است رشد مو را تقویت کند. آنتی اکسیدان‌های کافئین از دست دادن آب را کاهش می‌دهند و تولید سلول‌های موی سالم را افزایش می‌دهند. همچنین دارای اثرات محرک رشد بر روی مو است.
اینها روش‌های مختلفی هستند که احتمالاً می‌توانند رشد سریع مو را تقویت کنند. در بخش زیر به عواملی پرداخته‌ایم که می‌توانند رشد موهای شما را کند یا حتی متوقف کنند.


چه عواملی می‌توانند در رشد مو اختلال ایجاد کنند؟


1. رنگ مو

اکثر رنگ‌های مو حاوی آمونیاک هستند که یک عامل سفید کننده صنعتی است. آمونیاک می‌تواند موهای شما را خشک کند. پراکسید هیدروژن یکی دیگر از مواد شیمیایی است که می‌تواند باعث شکستن مو، شکافتن انتهای مو و وز شود. و همچنین ممکن است رشد مو را سرکوب کند. استفاده زیاد از رنگ مو با آسیب رساندن به فولیکول‌های مو منجر به ریزش مو می‌شود. در عوض می‌توانید رنگ‌های طبیعی مانند حنا را امتحان کنید. موهای شما را رنگ و حالت می‌دهد. می‌توانید از قهوه یا پودر دارچین نیز استفاده کنید.

2. درمان مو

اکثر درمان‌های مو از مواد شیمیایی خشن زیادی استفاده می‌کنند که منجر به ریزش شدید مو می‌شوند. صاف کردن منظم مو نیز منجر به دو شاخه شدن موها می‌شود. سعی کنید از این گونه درمان‌های مو خودداری کنید یا تعداد دفعات آن را کاهش دهید.

همچنین بخوانید:  کلسترول خوب و بد کدامند ؟

3. برس زدن موهای خیس

موهای خیس شکننده و مستعد شکستن هستند. هرگز موهای خود را در حالی که خیس هستند برس نزنید. صبر کنید تا موهایتان به طور طبیعی خشک شود. سپس می‌توانید به آرامی آن را جدا کرده و به آرامی شانه کنید.

4. مدل موی تنگ و کش

مدل موهای تنگ مانند دم اسبی یا بافته، موها را از ریشه می‌کشد. آن‌ها می‌توانند مو را ضعیف کرده و حتی باعث آسیب دائمی مو شوند. نوارهای لاستیکی نیز می‌توانند همین کار را انجام دهند. تا حد امکان از اینگونه مدل موها خودداری کنید.
ایجاد چند تغییر در روال مراقبت از مو و رژیم غذایی می‌تواند به رشد سریع موهای شما کمک کند. برای رشد مؤثر مو از غذاهای غنی از مواد معدنی، ویتامین‌ها، پروتئین و اسیدهای آمینه استفاده کنید. شامپو کردن هر روزه، روغن طبیعی پوست سر را از بین می‌برد و موها را خشک و ضعیف می‌کند. پس زیاده روی نکنید و از شامپوهای بدون مواد شیمیایی استفاده کنید. علاوه‌بر این، استفاده از ابزارهای حالت دهنده حرارتی، برس زدن زیاد، و عدم آبرسانی کافی به موها ممکن است به تارهای شما آسیب برساند و در نتیجه بر رشد آن‌ها تأثیر بگذارد. برای شما مهم است که بپذیرید که هیچ دارو یا روغنی نمی‌تواند رشد مو را یک شبه تضمین کند. این نکات و تکنیک‌ها را دنبال کنید تا نتیجه را مشاده کنید.

چه عوامل بر رشد مو تأثیر میگذارند؟


سوالات متداول


کدام روغن باعث می‌شود موها سریع‌تر رشد کنند؟
گفته می‌شود روغن کرچک سریع‌ترین رشد مو را دارد. اما کلید رشد قابل توجه مو پیروی از یک رژیم منظم مراقبت از مو و استفاده مداوم از روغن به صورت هفتگی است.
آیا آب برنج باعث رشد مو می‌شود؟
آب برنج برای موهای شما مفید است زیرا حاوی کربوهیدراتی به نام اینوزیتول است که موهای آسیب دیده را ترمیم می‌کند. آب برنج همچنین حاوی آمینو اسیدهایی است که حجم موها را افزایش می‌دهد، ریشه مو را تقویت می‌کند و موهای صاف و براقی به شما می‌بخشد.
آیا آلوئه ورا به رشد موهای شما کمک می‌کند؟
آلوئه ورا برای موهای شما بسیار مفید است. موهای شما را تقویت و ترمیم می‌کند، موهای چرب را پاک می‌کند، رشد مو را تحریک می‌کند و خارش پوست سر را تسکین می‌دهد.
چه ویتامینی باعث رشد موهای شما می‌شود؟
پنج ویتامین اصلی وجود دارد که باید به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا موهای خود را سالم نگه دارید. آن‌ها ویتامین‌های A، B کمپلکس، C، D و E هستند.
آیا روغن نارگیل باعث رشد مو می‌شود؟
روغن نارگیل یکی از بهترین روغن‌های مو است زیرا موهای شما را از درون مرطوب می‌کند. از ریزش پروتئین و آسیب اشعه ماوراء بنفش جلوگیری می‌کند و ریشه‌های شما را تقویت می‌کند و در نتیجه به رشد مو کمک می‌کند.
آیا روغن کرچک باعث رشد مو می‌شود؟
روغن کرچک حاوی اسیدهای چرب امگا 6 است که ممکن است رشد مو را تحریک کند. جدای از آن، روغن کرچک در بهبود سلامت، ظاهر و بافت موهای شما بسیار مفید است.
کدام شامپو برای رشد مو مناسب است؟
به دنبال شامپوهایی باشید که فاقد مواد خشن مانند SLS، SLES، پارابن‌ها، فتالات‌ها و رنگ‌ها و عطرهای اضافه شده باشند. شامپوهایی با مواد طبیعی غنی از مواد مغذی را انتخاب کنید که مطمئناً رشد مو را تقویت می‌کنند.

 

منبع : styley.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا