زیبایی

16 ماده‌ی غذایی برای جلوگیری از ریزش مو و تحریک رشد مو

Rate this post

اگر نگران ریزش بیش از حد مو هستید، ما راه حلی برای شما پیدا کرده‌ایم! برای جلوگیری از ریزش مو می‌توانید این خوراکی‌های برتر را بخورید. مو برای سالم و قوی بودن به مواد مغذی مهمی نیاز دارد. ما می‌توانیم با انجام چند اصلاح رژیم غذایی، مانند بهبود مصرف غذاهای خاص، استحکام مو را بازیابی کنیم. این غذاها دقیقا چی هستند؟ 16 ماده‌ی غذایی برای جلوگیری از ریزش موی ناخواسته و تقویت رشد مو را در این مقاله فهرست کرده‌ایم.

امروز در این مقاله از سبزینه راه نکات خیلی مفید و عملی و کاربردی را برای شما در نظر گرفته ایم.


بهترین غذاهای طبیعی برای جلوگیری از ریزش مو


پروتئین: یک ماده‌ی مغذی ضروری برای جلوگیری از ریزش مو

1. تخم مرغ

یک تخم مرغ متوسط (50 گرم) حاوی 6.3 گرم پروتئین، ویتامین‌های مختلف و مواد معدنی است که فولیکول‌های مو را تقویت می‌کند. شواهد حکایتی نشان می‌دهد که تخم مرغ می‌تواند مو را درخشان و قوی کند، از شکستن موها جلوگیری کند و شکنندگی را کاهش دهد.
یک مطالعه نشان داد که اسیدهای آمینه سولفور موجود در پروتئین‌ها، پیش ساز سنتز پروتئین کراتین مو هستند که ریشه‌ی مو را تقویت کرده و از ریزش زودرس مو جلوگیری می‌کند.
یک مطالعه نشان می‌دهد که تخم‌مرغ حاوی یک عامل کلیدی رشد مو است که سلول‌های پاپیلای پوستی انسان (گروهی از سلول‌ها که تولید مو و چرخه‌ی رشد مو را کنترل می‌کنند) را برای رشد موهای جدید تحریک می‌کند.
تخم‌مرغ مملو از ویتامین B8 یا بیوتین است که به رشد مو کمک می‌کند و از ریزش مو جلوگیری می‌کند. یک مطالعه‌ی منتشر شده در مجله بین‌المللی تریکولوژی نشان می‌دهد که کمبود بیوتین می‌تواند منجر به ریزش مو در بین زنان شود.

2. گوشت مرغ

گوشت مرغ منبع عالی پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. این‌ها مواد مغذی ضروری برای تغذیه‌ی مو و جلوگیری از ریزش و طاسی مو هستند. مطالعه‌ای که در مجله Dermatology Practical & Conceptual منتشر شده‌است بیان می‌کند که کمبود پروتئین بر ساختار مو و رشد مو تأثیر می‌گذارد و منجر به تلوژن افلوویوم (ریزش موقت مو) می‌شود.
مطالعه‌ی دیگری نشان می‌دهد که کمبود مواد مغذی می‌تواند منجر به آلوپسی آندروژنیک (ریزش مو به دلیل عدم تعادل هورمونی)، طاسی با الگوی زنانه، تلوژن افلوویوم مزمن، و آلوپسی آره آتا (لکه‌های طاس دایره‌ای) شود.
چربی حیوانی موجود در گوشت طیور (اسیدهای چرب امگا 6) پاپیلای پوستی را تحریک می‌‌کند و چرخه‌ی رشد مو را برای موهای سالم کنترل می‌کند.

همچنین بخوانید:  برای کاهش وزن بدون گرسنگی، این سه کار را انجام دهید!

3.حبوبات

حبوباتی مانند دال عدس، عدس قرمز، عدس زرد، نخود و لوبیا چشم بلبلی سرشار از اسید فولیک، آهن، فسفر، روی، منیزیم و فیبر هستند. یک مطالعه نشان داد که کمبود مواد معدنی و روی منجر به آلوپسی منتشر (توزیع عمومی ریزش مو در پوست سر) در بین کودکان می‌شود.
پروتئین‌های موجود در عدس نیز نقش مهمی در رشد موهای سالم دارند. کمبود مواد مغذی، به ویژه کمبود اسیدهای آمینه ضروری و ریز مغذی‌ها، می‌تواند منجر به تلوژن افلوویوم، طاسی با الگوی مردانه و طاسی با الگوی زنانه شود.

4.ماهی

16 ماده‌ی غذایی برای جلوگیری از ریزش مو و تحریک رشد مو

ماهی سرشار از پروتئین و اسیدهای چرب امگا 3 است که سلامت مو را بهبود می‌بخشد. یک مطالعه‌ی منتشر شده در مجله‌ی بین‌المللی علوم مولکولی نشان داد که روغن ماهی از ماهی خال مخالی سلول‌های پاپیلای پوستی را تحریک می‌کند و با فعال کردن مسیرهای آناژن (مرحله رشد چرخه مو) باعث رشد مو می‌شود.
مطالعه‌ی دیگری نشان داد که مکمل روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 باعث رشد مو و کاهش نازک شدن موها می‌شود.

5. گوشت گاو بدون چربی

یک قطعه گوشت گاو بدون چربی سرشار از آهن، روی، سلنیوم و پروتئین‌های مفید بیولوژیکی است که باعث رشد موی سالم و کاهش ریزش مو می‌شود. مطالعه‌ای که در مجله‌ی علوم پزشکی کره منتشر شد، رابطه‌ی معکوس بین کمبود آهن و ریزش مو را نشان داد. کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز می‌تواند منجر به آلوپسی یا ریزش موی بدون زخم شود.

چربی‌های سالم: مواد مغذی کلیدی برای رشد مو

6. گردو

گردو به عنوان “غذای مو” شناخته می‌شود زیرا حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است، مواد مغذی ضروری برای موهای سالم و شاداب. آن‌ها همچنین سرشار از پروتئین و مواد معدنی ماکرو هستند که برای رشد مو مهم هستند.
گردو همچنین حاوی روی، آهن، سلنیوم و ویتامین‌های B1، B6 و B9 است که باعث تحریک رشد مو و کاهش ریزش مو می‌شود. آن‌ها همچنین حاوی بیوتین، ویتامین E، پروتئین و منیزیم هستند که باعث تقویت مو و حفظ سلامت پوست سر می‌شود. کمبود این ویتامین‌ها و مواد معدنی منجر به ریزش مو می‌شود.

همچنین بخوانید:  رادیو فرکوئنسی چهره شما را جوان می کند !

7. بادام

بادام سرشار از منیزیم، سلنیوم، پروتئین، اسیدهای چرب غیراشباع و ویتامین‌ها است. مطالعات نشان داده‌اند که منیزیم به عنوان یک عامل کمکی در واکنش‌های متابولیکی مختلف که فولیکول‌های مو را تحریک می‌کند، عمل می‌کند. روزانه 4 تا 5 عدد بادام خیس خورده برای تقویت مو و حفظ رشد سالم مو مصرف کنید.

8. دانه‌ها

16 ماده‌ی غذایی برای جلوگیری از ریزش مو و تحریک رشد مو

دانه‌ها، به ویژه تخمه آفتابگردان، سرشار از بتا سیتوسترول هستند که در پیشگیری از آلوپسی آندروژنتیک مؤثر است و رشد موی سالم را تقویت می‌کند.
مطالعه‌ای در مجله‌ی پزشکی جایگزین و مکمل نشان داد که مهارکننده‌های 5-آلفا ردوکتاز، به ویژه بتا سیتوسترول، به درمان آلوپسی آندروژنیک کمک می کند.
دانه‌های کتان منابع غنی اسیدهای چرب امگا 3 و جایگزینی برای محصولات دریایی هستند. مطالعه روی میمون‌های رزوس نشان می‌دهد که اسیدهای چرب امگا 3 پوشش مو را بهبود می‌بخشد و از ریزش زودرس مو جلوگیری می‌کند.
دانه‌های کتان را خیس کرده و آسیاب کنید و به آب میوه‌ها، سالادها یا دسرها اضافه کنید. همچنین می‌توانید آن‌ها را روی اسموتی‌ها یا کره‌ی بادام زمینی بپاشید.

سبزیجات برگ سبز: جلوگیری از طاسی

9. اسفناج

اسفناج یک سبزی برگ سبز است که سرشار از کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، اسید فولیک و ویتامین‌ها است. این مواد مغذی برای رشد موی سالم ضروری هستند. سطوح بالای کلسیم موجود در اسفناج، جذب ویتامین D را تسهیل می‌کند، ویتامینی مهم که از ریزش موی زنانه یا تلوژن افلوویوم جلوگیری می‌کند.
اسفناج همچنین سرشار از آهن است که اکسیژن رسانی به پوست سر را برای رشد موهای سالم بهبود می‌بخشد. افراد مبتلا به ریزش مو با الگوی مردانه و ریزش موی زنانه قبل از یائسگی سطح فریتین سرم پایینی دارند. این وضعیت را می‌توان با گنجاندن غذاهای غنی از آهن در رژیم غذایی بهبود بخشید.
یک مطالعه‌ی منتشر شده در مجله‌ی درماتولوژی هند نشان داد که آلوپسی آندروژنتیک زنان با سطوح روی و آهن کمتر مرتبط است. بنابراین، یک کاسه اسفناج بلانچ شده را ۲ تا ۳ بار در هفته برای تامین کافی ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری مصرف کنید.

10. کلم پیچ

کلم پیچ سرشار از ویتامین‌های A، K، C، اسید فولیک، کلسیم و منیزیم است. این‌ها مواد مغذی ضروری برای رشد موی سالم هستند. پیری یا سفیدی مو، کاهش تولید مو یا آلوپسی ناشی از استرس اکسیداتیو است. ویتامین‌های A و C موجود در کلم پیچ با کاهش و خنثی کردن رادیکال‌های آزاد از موها در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

همچنین بخوانید:  50 مدل موی ساده و محبوب در بین هالیوودی‌ها (قسمت دوم)

سبزیجات: منبع اصلی ویتامین‌ها و مواد معدنی

11. سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین حاوی مس، آهن، روی و پروتئین است که نقش بسزایی در ریزش مو به ویژه آلوپسی آره آتا و تلوژن افلوویوم دارند. سیب زمینی شیرین همچنین سرشار از ویتامین A است که به عنوان یک آنتی اکسیدان برای کاهش اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد، عامل اصلی ریزش مو و سفید شدن موها عمل می‌کند.

12. هویج

16 ماده‌ی غذایی برای جلوگیری از ریزش مو و تحریک رشد مو

هویج نیروگاه ویتامین‌های A و C، کاروتنوئیدها و پتاسیم است. شواهد حکایتی نشان می‌دهد که این سبزی ممکن است به سلامت مو کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.
مقدار زیاد یا کم ویتامین A برای مو مضر است. یک مطالعه نشان داد که کمبود ویتامین A منجر به موهای خشک و کم پشت می‌شود، در حالی که مقدار زیاد آن منجر به ریزش مو می‌شود.

13. فلفل دلمه‌ای

فلفل دلمه‌ای یکی از غنی‌ترین منابع ویتامین C است. آن‌ها به جلوگیری از شکستگی و خشکی مو کمک می‌کنند. ویتامین C همچنین به جذب آهن کمک می‌کند و از نازک شدن موها جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، فلفل دلمه‌ای نیروگاهی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است که به درمان ریزش مو کمک می‌کند.

14. پرتقال

پرتقال سرشار از ویتامین C است که رشد مو را تقویت می‌کند. آن‌ها همچنین حاوی آنتی اکسیدان‌ها، فلاونوئیدها، بتاکاروتن، منیزیم و فیبر هستند. بنابراین، مصرف آب پرتقال می‌تواند به بهبود سلامت مو کمک کند.

غلات کامل: به داشتن موهای سالم کمک می‌کند و از ریزش مو جلوگیری می‌کند

15. جو

جو سرشار از فیبر، پروتئین، آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین E است. یک مطالعه‌ی منتشر شده در مجله‌ی تحقیقات علوم زیستی استوایی نشان داد که مکمل توکوترینول (مشتق شده از ویتامین E) استرس اکسیداتیو در پوست سر را کاهش می‌دهد، یکی از دلایل اصلی ریزش موی زودرس.

پروبیوتیک‌ها برای جلوگیری از ریزش مو

16. ماست یونانی

16 ماده‌ی غذایی برای جلوگیری از ریزش مو و تحریک رشد مو

ماست یونانی یکی از غنی‌ترین منابع پروبیوتیک است که سلامت روده را تقویت کرده و موهای شما را تقویت می‌کند. یک مطالعه روی موش‌ها نشان داد که ماست غنی از پروبیوتیک باعث رشد فولیکول‌های مو و تأخیر در ریزش مو می‌شود.
علاوه بر گنجاندن این غذاها در رژیم غذایی روزانه، می‌توانید از راه‌های دیگری نیز از ریزش مو جلوگیری کنید. چند نکته را در بخش زیر بررسی کنید.


نکاتی برای جلوگیری از ریزش مو


  • موهای خود را به آرامی در دست بگیرید. آن را خیلی محکم نکشید.
  • آرایش مو را با ابزارهای داغ به حداقل برسانید و قبل از مدل دادن حتما از سرم محافظ استفاده کنید.
  • هرگز موهای خیس را شانه نکنید.
  • موهای خیس را با پارچه یا حوله مالش ندهید. آن را با یک پارچه بکشید و بگذارید به طور طبیعی خشک شود.
  • از محصولات مراقبت از مو با توجه به نوع موی خود استفاده کنید.
  • بیش از 2 تا 3 بار در هفته شامپو نزنید زیرا پوست سر شما به زمان نیاز دارد تا روغن طبیعی خود را به دست آورد.
منبع : styley.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا