کسب و کار

فارکس به زبان ساده

Rate this post

به گزارش “وبسایت فایننس آکادمی” بازار معاملات ارز، به طور رایج به عنوان “فارکس” یا “FX” نامیده می‌شود و از بزرگ‌ترین بازارهای مالی جهان است. این بازار، یک بازار جهانی بدون مرکز است، به این معنا که هیچ مکان فیزیکی مرکزی در جهان برای آن وجود ندارد و واحدهای پولی جهان از طریق آن به‌روزرسانی و معامله می‌شوند. در این مقاله فارکس به زبان ساده برای شما توضیح داده شده است.

نرخ تبدیل ارز در این بازار به سرعت تغییر می‌کند، بنابراین فارکس یک بازار فعال و پویا است که همواره در حال انجام معاملات است. لازم به ذکر است که تنها یک بخش کوچک از معاملات ارزی واقعی مربوط به تجارت بین‌المللی و صنعت گردشگری (مانند تبادل ارز در فرودگاه‌ها) است. اغلب معاملات ارزی در بازار جهانی ارز به منظور سودجویی و نوسان‌گیری صورت می‌گیرد.

معامله‌گران ارز (یا به عبارت دیگر، نوسان‌گیران ارز) ارز را خریداری می‌کنند با امید به فروش آن در آینده با قیمت بالاتر. حجم معاملات در بازار ارز بسیار بزرگ است، به طوری که حتی حجم معاملات روزانه بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) که حجم آن حدود 22.4 میلیارد دلار است، در مقایسه با حجم معاملات روزانه بازار ارز (که تقریباً 6.6 تریلیون دلار است) بسیار کوچک به نظر می‌رسد.

برای بهتر درک ابعاد این موضوع، مقایسه با بازار بورس تهران نیز کافی نیست (زیرا حجم معاملات روزانه آن حدود نیم میلیارد دلار است!). برای تصویر ذهنی بهتر، می‌توان با تصویر هیولاها و ابعاد آنها، بزرگی و حجم بازار ارز را بهتر درک کرد.

همچنین بخوانید:  معجزه قهوه سبز برای لاغری| انتخاب بین روبوستا و قهوه سبز

 

فارکس به زبان ساده (مقایسه حجم بازار فارکس و بورس نیویورک)

مقایسه حجم بازار فارکس و بورس نیویورک نشان می‌دهد که بورس نیویورک، بازار سهام بزرگ‌ترین جهان با روزانه حجم معاملات حدود 22.4 میلیارد دلار، به نظر می‌آید. اما در مقابل، بازار فارکس به عنوان بازاری بسیار بزرگتر ظاهر می‌شود. در واقع، حجم معاملات در بازار فارکس به اندازه‌ای است که حتی بورس نیویورک به مقایسه با آن کوچک به نظر می‌رسد، بیشتر شبیه به یک قطره آب دریایی است که در مقابل اقیانوسی ژرف قرار دارد.

فارکس به زبان ساده (حجم حقیقی بازار فارکس)

حجم واقعی بازار فارکس، یک عدد غول‌آسای به اندازه 6.6 تریلیون دلار است که تمامی معاملات ارزی جهان را شامل می‌شود. اما باید توجه داشت که بخش “لحظه‌ای” این بازار، که اصولاً مورد توجه معامله‌گران ارز است، در واقع حجمی کمتر از 2 تریلیون دلار در روز دارد. حتی اگر فقط حجم معاملات روزانه معامله‌گران خرد (که در واقع ما، تریدرها، هستیم) را در نظر بگیرید، این مقدار هم کمتر از آن است.

تعیین دقیق حجم معاملات خرد در بازار فارکس چالش برانگیز است، اما تخمین زده می‌شود که تنها حدود 3-5٪ از حجم کل معاملات روزانه فارکس را تشکیل می‌دهد، به عبارت دیگر حدود 200-300 میلیارد دلار (و شاید حتی کمتر). بنابراین، هرچند که بازار فارکس به شکل قابل توجهی بزرگ است، اما اندازه آن به مراتب کمتر از تصورات معمول است.

همچنین بخوانید:  خواص آناناس را کشف کنید؛از سفر به آمریکای جنوبی با کلمب تا فواید سلامتی آن

در واقع، افراد نباید به جمله‌ای چون “فارکس 6.6 تریلیون دلار است!” کورا اعتماد کنند. این اعداد ظاهراً شگفت‌انگیز هستند، اما کمی گمراه‌کننده اند. ما از طرف دیگر، همواره به دنبال ارائه اطلاعات دقیق و صحیح هستیم.

ضمن اینکه اندازه بازار مهم است، بازار فارکس به ندرت بسته می‌شود! به عبارت دیگر، تقریباً به صورت شبانه‌روزی باز است.

یک روز معمولی در بازار فارکس چگونه است؟

بازار فارکس به مدت 24 ساعت در روز و 5 روز در هفته باز است و تنها در آخر هفته‌ها متوقف می‌شود. بنابراین، معاملات در بازار فارکس در پایان هر روز کاری بسته نمی‌شود و به جای آن، به صورت مداوم به مراکز مالی مختلف در سراسر جهان منتقل می‌شود.

یک روز معمولی در بازار فارکس با شروع معاملات در اوکلند/ولینگتون استرالیا آغاز می‌شود، سپس به سیدنی، سنگاپور، هنگ‌کنگ، توکیو، فرانکفورت، لندن و در نهایت نیویورک ادامه پیدا می‌کند و سپس دوباره در ولینگتون آغاز می‌شود!

فارکس به زبان ساده

آیا فارکس در ایران ممکن است؟

شاید از شما بپرسند که آیا در ایران می‌توان معاملات فارکس انجام داد؟ یا چه محدودیت‌هایی برای کاربران ایرانی در این زمینه وجود دارد؟ پاسخ به این سوالات این است که بله، کاربران ایرانی می‌توانند در بازار فارکس معامله کنند. جهت یادگیری نحوه ورود به بازار فارکس در ایران، می‌توانید به آموزش‌های رایگان فارکس در ایران مراجعه کنید.

مفهوم بروکر فارکس

در ادامه به معرفی بروکرها و شناسایی بروکرهای معتبر فارکس پرداخته‌ایم. برای آشنایی بیشتر با این مفهوم و آماده شدن برای مراحل بعدی آموزش، باید بدانید که بروکر فارکس نهادی است که به عنوان واسطه‌ای بین معامله‌گران و بازار فارکس عمل می‌کند. به عبارت دیگر، برای شروع معامله‌گری در فارکس، نیاز است که از یک بروکر استفاده کنید.

همچنین بخوانید:  تمرینات اینتروال چیست و چطور بر چربی سوزی تاثیر می گذارند؟

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا