تناسب اندام

چگونه بعد از یک تمرین شدید خواب شبانه خوبی داشته باشید؟

جای تعجب نیست که اغلب بدنسازان و افرادی که دائما به باشگاه می‌روند، از اختلال خواب یا بی‌خوابی بعد از تمرین رنج می‌برند. و همه‌ی ما می‌دانیم هنگامی که سعی دارید به بدنی قوی‌تر و عضلانی‌تر دست یابید، نباید به هیچ وجه محرومیت از خواب داشته باشید.

امروز در این مقاله از سبزینه راه نکات خیلی مفید و عملی و کاربردی را برای شما در نظر گرفته ایم.

کیفیت خواب از فردی به فرد دیگر متفاوت است، و صدها دلیل وجود دارد که چرا شما خواب رضایت بخشی ندارید. اما ناراحت نباشید! در مقاله‌ی امروز، ما نکاتی ساده و کاربردی را برای یک خواب خوب شبانه بعد از یک تمرین بسیار شدید، دراختیارتان قرار می‌دهیم.

از هیچ وسیله‌ی الکترونیکی در تخت استفاده نکنید

عادت نکنید که تا چند ساعت بعد از اینکه آماده‌ی خوابیدن هستید، با گوشی همراهتان سرگرم شوید. نور ناشی از دستگاه موبایل شما به همراه سر و صدای بلند و مطالعه‌ی مداوم می‌تواند باعث شود که مغزتان دوباره فعال گردد. هنگامیکه مغز هوشیار باشد، شما اصلا به خواب نخواهید رفت. بدتر از آن، هنگامیکه مغز در نهایت به بدن علامت می‌دهد که استراحت کند، کیفیت خواب شما ضعیف‌تر می‌شود، بنابراین در روز بعد، احساس خستگی و فرسودگی خواهید کرد.

توصیه‌ی ما این است که قبل از آماده شدن برای خواب، تلفن همراهتان را در یک مکان دور از دسترس بگذارید. به این ترتیب، وسوسه نخواهید شد که برای خواباندن خودتان تلفن همراهتان را روشن کنید و با آن ور بروید.

همچنین بخوانید:  آیا ورزش با لباس گرم، کالری بیشتری می‌سوزاند؟

در صبح ورزش کنید

در حالیکه ورزش کردن بعد از ساعات کاری هیچ ایرادی ندارد، اما بهتر است برای بهبود کیفیت خوابتان صبح‌ها ورزش کنید. بدن در طول روز در اوج سوخت و ساز خود کار می‌کند و شما برای ورزش کردن انرژی کافی دارید. در طول بعد از ظهر، ذهن، بدن، و روح برای انجام یک تمرین شدید، بیش از حد خسته هستند. در این شرایط، در پایان تمرینتان، مغز در هنگام خواب کاملا هوشیار است. این مساله باعث می‌شود که استراحت کردن برای شما دشوار شود. اما اگر می‌گویید که ورزش کردن در صبح برایتان ممکن نیست، سعی کنید سه ساعت قبل از رفتن به رختخواب ورزش کنید. اینکار به مغزتان زمان کافی می‌دهد تا آرام بگیرد و خاموش شود.

آماده کردن شرایط

همچنین خیلی مهم است اتاق خوابتان را طوری آماده کنید که مغز، آن را با فعالیت‌هایی بجز خواب مرتبط نسازد. این یعنی روی رختخوابتان کار نکنید، تلویزیون نبینید، موسیقی بلند گوش ندهید، یا کاری انجام ندهید که هیچ ارتباطی با خوابیدن ندارد. رختخواب شما باید فقط به خوابیدن اختصاص یابد.
همچنین حتما رختخواب‌تان را برای خوابیدن مناسب کنید. ملحفه‌ها را عوض کنید، بهم ریختگی‌ها را جمع کنید، و یک موسیقی ملایم بگذارید تا شما را بخواباند. هنگامیکه اتاق خوابتان گرم، دنج، و راحت باشد، بطور طبیعی به خواب خواهید رفت.

یک پروسه‌ی خواب بوجود آورید

انسان‌ها، بنده‌ی عادت هستند. بوجود آوردن پروسه‌ی خواب، یک راه عالی برای کمک به انتقال مغز از حالت هوشیاری به حالت خواب آلودگی است. شما می‌توانید پروسه‌ی خوابتان را بر این اساس تنظیم کنید، اما مطمئن شوید که برای آماده کردن ذهن، به عادت اصلی پایبند می‌مانید. بعنوان مثال در یک ساعت خاص خودتان را برای رفتن به رختخواب آماده کنید. می‌توانید اینکار را با مسواک زدن دندان‌ها، شستن صورت، و در نهایت خاموش کردن چراغ‌ها انجام دهید. این کار را هر شب تکرار کنید تا زمانیکه بدن، خودش را با روال شبانه‌ی شما وفق دهد.

همچنین بخوانید:  کلیستنیکس (استریت ورک اوت) چیست؟

از تمام انواع محرک‌ها اجتناب کنید

حداقل ۶ ساعت قبل از خواب باید از محرک‌ها مانند نوشیدنی‌های کافئین‌دار اجتناب کنید. نوشیدن قهوه، دو ساعت قبل از خواب باعث اختلال خواب یا بی‌خوابی بعد از تمرین می‌شود. اگر اهل نوشیدن چای یا قهوه هستید، مصرف این نوشیدنی‌ها را به ۱ تا ۲ فنجان در روز کاهش دهید. هرگز قهوه یا چای را بعد از ۱۲ ظهر ننوشید تا در طول شب، انرژی اضافی به بدنتان نرسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا