سبک زندگی

چرم گیاهی یا چرم وگان چیست؟ خواص، میزان دوام، نکات مهم در نگهداری از انواع چرم گیاهی

ما در دنیایی زندگی می‌ کنیم که اکثریت قریب به اتفاق مردم کفش ‌ها، کمربندها و کیف ‌های خود را از پوست حیوانات یا گیاهان تهیه میکنند. بسیاری از افراد نمیدانند که میتوان با استفاده از گیاهان؛ چرم گیاهی یا چرم وگان درست کرد. افرادی که می خواهند از حیوان آزاری دوری کنند و دوستدار طبیعت هستند، شروع به تغییر عادات خود در زمینه مد و استایل کرده و به خرید لوازمی با چرم گیاهی یا چرم غیر حیوانی روی آورده اند. در این سری از مطالب آموزش مد و استایل از مجله سبزینه راه (vaghtemod.ir)، چگونگی ساخت چرم گیاهی و انواع آنها و مزایا، خواص و نکات مهم درمورد چرم وگان را به طور کامل توضیح می دهیم.

امروز در این مقاله از سبزینه راه نکات خیلی مفید و عملی و کاربردی را برای شما در نظر گرفته ایم.

چرم گیاهی یا چرم وگان چیست؟

اصطلاح چرم وگان یا همان چرم گیاهی؛ به تمام پوست هایی اطلاق میشود که منشا حیوانی ندارند. از این تعریف میتوان فهمید که این اصطلاح، هم برای چرم های با منشاء مصنوعی و هم برای چرم هایی با منشاء گیاهی به کار میرود. از آنجایی که هر دو نوع چرم گفته شده، از ذبح حیوانات به دست نمی آیند، بنابراین هر دوی آنها از نظر همه کسانی که به رفاه حیوانات اهمیت می دهند، معتبر است.
با این حال، تاثیر انواع چرم گیاهی، از نظر آلودگی و پایداری محیطی بسیار متفاوت است. در مطالب قبلی درمورد انواع چرم و ویژگی و کاربرد هر کدام از آنها به صورت کامل توضیح دادیم. چرم وگان با PVC یا PU ساخته میشود و اغلب به دلیل مواد شیمیایی موجود در آن، بوی بسیار عجیبی دارد.

اصطلاح چرم وگان یا همان چرم گیاهی؛ به تمام پوست هایی اطلاق میشود که منشا حیوانی ندارند.

بوی ناشی از چرم گیاهی؛ اغلب به عنوان بوی ماهی توصیف می‌شود و خلاص شدن از آن، اغلب بسیار دشوار است. پی وی سی، همچنین میتواند سموم خطرناکی را آزاد کند که این بوی بد را منتشر میکنند.

همچنین بخوانید:  همه چیز درباره زایمان سزارین

از سوی دیگر، چرم گیاهی واقعی؛ از الیاف گیاهی به دست می‌آید. در پایان فرآوری چرم وگان؛ برخی از این سبک از چرم، کاملاً گیاهی و عاری از مواد شیمیایی سمی و پی وی سی خواهند شد.

 

چرم وگان یا چرم گیاهی چگونه تولید می شود؟

چرم تمام گیاهی یا چرم غیر حیوانی؛ اغلب با پردازش ضایعات به دست آمده از تولید مواد دیگر ساخته میشود. بنابراین، الیاف گیاهی زیادی (از پوست پرتقال و سیب، آناناس و انگور گرفته تا پوست تولید شده توسط کاکتوس ها) وجود دارد که می توان از آنها برای تهیه چرم وگان یا چرم گیاهی استفاده کرد.

 

انواع چرم گیاهی یا چرم وگان

در اینجا، انواع مختلفی از چرم گیاهی یا غیر حیوانی را که از منابع گیاهی مختلف، تهیه میشوند را به شما معرفی میکنیم. انواع چرم گیاهی یا چرم وگان شامل موارد زیر است:

چرم گیاهی آناناس، از رایج ترین انواع چرم وگان یا همان چرم غیر حیوانی

تصور کنید، اگر از برگ های میوه مورد علاقه شما، برای ساختن موادی مانند چرم، برای تولید بسیاری از لوازم جانبی از جمله لباس و کیف و کفش استفاده میشد، زندگی چگونه خواهد بود!. پس از زندگی در فیلیپین در دهه 1990، مردم محلی یاد گرفتند که چگونه از الیاف برگ های آناناس، لباس درست کنند. آنها توانستند با استفاده از الیاف آناناس، مواد غیر بافته‌ای شبیه چرم ساختند.

چرم وگان آناناس، با محیط زیست کاملا سازگار است.

الیاف بلند برگ ها پس از برداشت آناناس با استفاده از دستگاه های نیمه اتوماتیک، استخراج می‌شوند. سپس این الیاف به طور طبیعی در آفتاب، شسته و خشک می‌گردند.
پس از خشک شدن الیاف، فرآیند تصفیه را طی میکنند. ماده به دست آمده با پلی لاکتیک اسید، مبتنی بر ذرت مخلوط شده و طی یک فرآیند مکانیکی قرار می‌گیرد و اینگونه چرم گیاهی آناناس؛ ساخته میشود. منشأ طبیعی این ماده، آن را نسبت به چرم سنتی پایدارتر و سازگارتر با محیط زیست می‌کند.

همچنین بخوانید:  رنگ گرم چیست؟ تمام کاربردها و ویژگی ها انواع رنگ گرم را بدانید

 

چرم وگان ساخته شده از کاکتوس

کاکتوس؛ یک گیاه بسیار گسترده در آفریقا است و در نواحی جنوبی کره زمین، گیاهی است که ارزش گذاری مجدد زیادی را تجربه می‌کند. مهمترین ویژگی کاکتوس ها؛ این است در آب و هوای خشک و مناطق بیابانی، می‌توانند ریشه داشته باشند.
بنابراین، به دست آوردن چرم کاکتوس ها، برخلاف آنچه در دامداری اتفاق می‌افتد، به مقدار زیادی آب نیاز ندارد.
چرم گیاهی کاکتوس؛ با مقاومت بالا در برابر سایش، مالش، پارگی، کشش و ماندگاری بالا به دست می‌آید.
این نوع از چرم وگان و غیر حیوانی ارگانیک و پایدار؛ می‌تواند جایگزین استفاده از پوست حیوانات و سایر مواد مصنوعی شود که به حیوانات و محیط زیست احترام نمی گذارند.

ساخت چرم گیاهی کاکتوس، به آب زیادی نیاز ندارد و با محیط زیست سازگار است.

اگرچه پوست حیوانات بسیار بادوام هستند، اما نفوذ پذیر بوده و اگر پس از خیس شدن سریع خشک نشوند، حتی می‌توانند پوسیده و یا ترک بخورند. از طرف دیگر چرم ساخته شده از کاکتوس؛ رطوبت و مایعات را به خوبی مدیریت میکند و کاملاً قابل تنفس می‌باشد.

 

چرم گیاهی انگور

به لطف کارآفرینان ایتالیایی؛ تفاله انگور که به عنوان محصولات جانبی کشاورزی دور ریخته می‌شد، به موادی شبیه چرم تبدیل می‌شوند. چرم وگان انگور؛ از ضایعات انگور ساخته می‌شود. تفاله انگور خشک شده با روغن نباتی و پلی اورتان مبتنی بر آب، ترکیب می‌شود تا یک ماده کامپوزیتی سازگار با محیط زیست ایجاد شود که نتیجه آن؛ ساخت چرم گیاهی انگور است.

چرم گیاهی قارچ، از انواع چرم های وگان جایگزین برای چرم حیوانی

قارچ از قطعات میکروسکوپی یا رشته هایی تشکیل شده است که میتوان آنها را کنترل کرد، تا ماده ای شبیه چرم تولید کند.

قارچ؛ یک فیبر طبیعی است که می‌تواند به عنوان جایگزینی برای پلاستیک استفاده شود. بسیاری از کارشناسان و دانشمندان محیط زیست، قارچ را مرز بعدی در فناوری می‌دانند. میسلیوم ریشه است و قارچ ها گل هایی هستند که روی سطح آن شکوفا می‌شوند.
میسلیوم؛ مانند چرم چند سلولی است که از پوست حیوانات به دست می آید. قارچ از قطعات میکروسکوپی یا رشته هایی تشکیل شده است که میتوان آنها را کنترل کرد، تا ماده ای شبیه چرم تولید کند. طراحان می‌توانند ضخامت، استحکام، بافت، انعطاف‌پذیری و سایر ویژگی‌ ها را برای ایجاد یک ماده جدید که برای یک کاربرد خاص مناسب است، تنظیم کنند و چرم طبیعی قارچ را تولید کنند.

همچنین بخوانید:  عادت های کوچک با نتایج بزرگ برای زندگی بهتر

 

خواص و فواید چرم گیاهی چیست؟

در زیر خواص و فواید چرم گیاهی یا وگان را مشاهده میکنید:

 • استفاده از چرم وگان؛ رویکرد سنتی و سازگار با مد سبز است.
 • چرم های گیاهی، حس طبیعی و بوی زمینی دارند و آسیبی به کره زمین وارد نمیکنند.
 • احساس ارگانیک و زنده تر بودن
 • مواد اولیه انواع چرم وگان، به راحتی در دسترس هستند.
 • در صورت تولید انبوه؛ قیمت های مقرون به صرفه خواهند داشت.
 • جایگزین بسیار ایده آلی برای چرم حیوانی هستند.

هر آنچه در مورد سبک زندگی باید بدانید را در مجله سبزینه راه، دنبال کنید.

مشکلات چرم وگان چیست؟

 • دانش فنی کمی در این زمینه وجود دارد.
 • چرم های گیاهی ضخیم هستند و سخت پوشیده می شوند.
 • همه مواد گیاهی، زیست تخریب پذیر هستند.
 • چرم های وگان با استفاده و افزایش سن، پتینه ایجاد می کنند.
 • با توجه به جدید بودن این مسئله، قیمت های به نسبت بالایی دارند.
منبع : vaghtemod.ir

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا